3M™ Versaflo™ Powered Air Purifying Respirator - Heavy Industry Kit Tr-800-hik, 1 Ea/Case
Need safe air in hazardous zones? The 3M Versaflo air-purifying respirator (PAPR) TR-800 is intrinsically safe (IS), providing clean, filtered air in extreme environments.
| UPC | 00076308942502 |
|---|---|
| 3M ID | 7100150927 |
| Size | Standard |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Versaflo Air Purifying Respirator Tr-800
In high-risk environments, choosing a reliable air purifying respirator is crucial for worker safety. The TR-800-HIK is a unique version of the 3M Versaflo respirator system. It is designed for heavy industry applications where flammable gases or combustible dust may be present. This all-in-one solution provides essential protection for professionals in oil and gas refining, chemical processing, and pharmaceutical manufacturing. With a 3M PAPR respirator motor, the system provides a constant flow of filtered air. This ensures that workers stay comfortable and mobile, even while wearing a heavy-duty 3M PAPR helmet.
At the center of this system is the 3M PAPR respirator unit. It has a motor and blower that are intrinsically safe, as they are UL-certified for Division 1 hazardous locations. Unlike regular respirators, this powered system uses a battery-operated blower to pull air through special filters. This gives the wearer a constant flow of clean air. It significantly reduces the effort required for breathing, which helps extend shifts and increases productivity.
The kit includes the rugged M-307 3M PAPR helmet, which provides integrated respiratory, eye, and face protection. The helmet has a high-quality coated polycarbonate visor that protects against sparks and debris. It also offers a wide field of vision. To ensure long-lasting use, the kit includes a strong belt and a breathing tube that can be adjusted in length.
Safety is further enhanced by intuitive, colored touchpoints and audible/visual low-flow alarms that alert the user to potential issues. Whether you are dealing with particulates, organic vapors, or acid gases, the air purifying respirator assembly offers the versatility needed for specialized tasks. With its ergonomic design and long-lasting lithium-ion battery, this 3M Versaflo respirator kit is the ultimate investment in workplace safety and compliance.
- KIT INCLUDES: Hard hat assembly, TR-802N PAPR unit and battery, battery attachment tool, breathing tube & cover, belt, TR-6530N OV/AG/HE cartridge and cover, charger, airflow indicator, 2 prefilters, 2 spark arrestor, and storage and cleaning kit
- INTRINSICALLY SAFE PROTECTION: PAPR blower is rated at Division 1 for Classes I, II, and III under the most current UL standard (UL 60079, 6th Edition, 2013). Personal protection can help minimize the risk of fire or explosion.
- RESPIRATORY PROTECTION: Combo cartridge for certain particulates, organic vapors, and acid gases found in chemical handling, oil and gas refining, and pharmaceutical manufacturing.
- RUGGED FACE SHIELD: Rugged, durable face shield with premium coated polycarbonate visor can help protect against sparks and debris.
- EASY TO USE: User-friendly design with intuitive, colored touchpoints plus visual and audible low flow alarms. Provides integrated respiratory, eye, face, and head protection.
- KEEP THE AIR FLOWING: Blower functions up to 16,000 feet above sea level and lithium-ion rechargeable battery offers long run time, less charge time and reduced down time.
- ERGONOMICALLY DESIGNED: PAPR fits close to the body allowing for greater movement in tight workspaces during turnaround and maintenance activities. Adjustable belt has flexible air channels.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7100150927 |
|---|---|
| Part number | 1334272 |
| Keywords | Intrinsically Safe |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Powered Air Respirator Systems |
| Belt Type | High Durability |
| Cartridge or Filter Included | Yes |
| Cartridge or Filter Type | TR-6530N |
| Headgear Type | Helmet |
| Includes | M-307 Respiratory Hard Hat Assembly with Premium Visor and Faceseal, Intrinsically Safe TR-802N PAPR Unit, TR-830 Intrinsically Safe Battery, TR-838 Battery Attachment Tool, BT-30 Length Adjusting Breathing Tube, TR-626 High Durability Belt, TR-6530N OV/AG/HE Cartridge, TR-6500 Filter Cover, TR-641N Single Station Battery Charger Kit, TR-971 Airflow Indicator, BT-926 High Temperature Breathing Tube Cover, TR-6600 Prefilter (x2), TR-662 Spark Arrestor (x2) and TR-653 Storage and Cleaning Kit. |
| Mounting Type | Belt-mounted |
| NIOSH Cartridge or Filter Assigned Color Coding | Magenta/Yellow |
| Product Number | 1334272 |
| Product Series | TR-800 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Spraying |
| Recommended Industry | Shutdown |
| Size | Standard |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Versaflo™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 5295.736 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 4137.3585896778095 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 11.675099384938948 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 10.211999377326388 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 67799.16 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 4632.085 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | KIT |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 4137.3585896778095 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 11.675099384938948 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 10.211999377326388 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 20.3748031496063 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.25 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 14.25 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 67799.16 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5295.736 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 4632.085 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 51.752 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 36.195 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 36.195 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | KIT |
| Shipper - Item Unit | KIT |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92206.87732714048 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 246.0006106363738 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 183.81702496450723 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.75 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.511 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 83.378 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 116.205 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 18 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 18 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 18 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | KIT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 2 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
| Special Price | $1,990.00 |
| Special Price From Date | May 29, 2025 |


