3M Versaflo Respiratory Helmet Assembly M-405, with Standard Visor and Shroud, 1 EA/Case
3M™ Versaflo™ M-Series helmets can help protect your workers from a variety of respiratory and impact hazards while maintaining comfort. They are are lightweight, compact and easy to maintain.
Special Price
$663.23
Regular Price
$780.27
| UPC | 00051131173224 |
|---|---|
| 3M ID | 7100009447 |
| Packaging | Case |
3M Versaflo Respiratory Helmet Assembly M-405, with Standard Visor and Shroud, 1 EA/Case is available to buy in increments of 1
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M Versaflo Respiratory Helmet M-405, with Standard Visor and Shroud, 1 EA/Case
The M-405 assembly includes a M-925 Visor, M-444 Inner Collar, and M-445 Outer Shroud. The M-925 visor is made of polycarbonate. The M-445 shroud is appropriate for general purpose use. Six-strap textile suspension offers excellent comfort and a variety of outer shroud materials available. Easily removable parts allow simple cleaning, maintenance and replacement. Common for most powder handling, paint spraying, and general maintenance applications where the highest level of respiratory protection defined by OSHA and hard hat protection are required or desired.
- DIRECTED AIRFLOW: Built-in air deflector allows users to direct the location of the airflow inside the headgear for increased control and comfort
- MODERN, WELL-BALANCED, COMFORTABLE DESIGN: Headgear is lightweight, with excellent balance for comfort and even weight distribution
- COATED VISOR WITH LARGE VIEWING AREA: Design combines excellent peripheral and downward vision with good optical clarity
- EASILY ADJUSTABLE SUSPENSION: Features an articulating ratchet suspension easily adjusted for the comfort of each individual user
| 3M ID | 7100009447 |
|---|---|
| Part number | 17322 |
| Keywords | 70071562055,Powered & Supplied Air Respirators,ANSI Z89.1 Type I,Class G,Versaflo M-Series Headgear,Versaflo V-Series Supplied Air Valves,Versaflo Respiratory Helmet Assembly M-405,with Standard Visor & Shroud,Safety,Mining & Metallurgy,Headgear,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Hoods & Headgear |
| Color Family | Gray |
| Headgear Type | Helmet with Visor & Shroud |
| Includes | Standard Visor, Shroud |
| Product Color | Black |
| Product Number | M-405 |
| Product Series | M-Series |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Composite Finishing Final Finish Paint Preparation Painting Welding |
| Recommended Industry | General Manufacturing Transportation |
| Supplied Air Respirator Style | Low-Pressure Portable Ambient Air Pump |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Valve Type | Air Regulating Valve |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 2.39 KG |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 1686.5072352191949 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 5.269048066218574 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 4.144690529075699 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 27636.902 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 1.88 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1686.5072352191949 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.264638820974876 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.144690529075699 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.511811023622048 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.606299212598426 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.984251968503937 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 27636.902 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.388 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.88 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.267 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.371 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.279 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94769.87457911923 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 266.75933724370185 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 182.36638327933073 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.553 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 82.72 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.19 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 44 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 44 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 44 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 11 |
Write Your Own Review


