Standard Abrasives™ LDW Wheel 852833, 12 in x 2 in x 5 in 7S FIN, 1 ea/Case
| UPC | 00051115369971 |
|---|---|
| 3M ID | 7010330345 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Standard Abrasives™ Light Deburring Wheel utilizes a fine grade silicon carbide mineral. These wheels vary in density, ranging from 6 to 8. Higher density wheels tend to be more durable and have a longer service life. Lower density wheels indicate softer feel. This lower density enables the wheel to be more flexible and conform to the substrate. Light deburring wheels tend to be less aggressive and finish finer than other convolute wheels.
Smear-Resistant for A Brighter FinishThese wheels are convolute wheels, meaning they must be run in one direction as indicated by the arrow on the side of the wheel. The abrasive web, made with resin and silicon carbide mineral, is wound around the wheel's core. The silicon carbide mineral is bonded with a smear-resistant resin that will not smudge or stain the substrate. These attributes contribute to a cleaner, brighter finish on the substrate. The Light Deburring Wheel is a great starting point for your light blending, polishing, and deburring applications. Consider it a trusted tool for achieving a fine finish on the workpiece.
- Great for light deburring, blending machine and belt marks and finishing small parts
- Soft density enables the abrasive to conform to the substrate, which prevents undercutting and gouging
- The Light Deburring Wheel has a fast finish rate that requires less effort than competitive wheels
- Wheel is non-metallic, so it won’t contaminate the work piece
- Maintains a smear resistant finish
| 3M ID | 7010330345 |
|---|---|
| Part number | 852833 |
| Keywords | 3M, Standard Abrasives, Light Deburring Wheel, deburring tool, light deburring, blending machine marks, belt marks finishing, finishing small parts, soft density abrasive, non-metallic abrasive wheel, smear resistant finish, fine grade silicon carbide, high density abrasive wheel, low density abrasive wheel, flexible abrasive wheel, automated equipment deburring, straight shaft deburring, portable tools deburring, feed-through machines, brighter substrate finish, manufacturing deburring, metalworking deburring, polishing applications, convolute wheels. |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Wheels > Deburring & Finishing Wheels |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 5.0 in |
| Center Hole Diameter (Metric) | 127.0 mm |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Standard Abrasives™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 1995.8 G |
| Base - Metric Height Dimension | 0.0508 M |
| Base - Metric Length Dimension | 0.05 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.304 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 545.7646348363563 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 4.399985828685787 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 3.7859984285009025 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 8943.48 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 1717.3 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 545.7646348363563 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.399985828685787 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.7859984285009025 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 3.5826771653543306 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.401574803149606 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.283464566929133 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 8943.48 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1995.8 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1717.3 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 9.1 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 31.5 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 31.2 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90010.02253973013 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 476.1984863193356 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 374.81450580837594 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.488188976377955 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.475 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 170.013 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.13 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 99 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 99 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 99 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 11 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |


