Standard Abrasives™ Flutter Buff GP 724251, A/O Very Fine, 6 in x 2 in x3 Ply x 1/4"-20, 25 ea/Case
| UPC | 00051115371400 |
|---|---|
| 3M ID | 7010301242 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Load-Resistant Construction Boosts Life and PerformanceLike all Standard Abrasives™ Buff and Blend products, Standard Abrasives™ Flutter Buff GP is load-resistant to keep you cutting with fresh mineral. The gaps in the open web allow unwanted swarf to escape. Consequently, less debris clogs the abrasive, so the mineral can stay fresh, keep cutting sharp and deliver a consistent cut over the life of the product. As the fibers break down and fresh mineral is exposed, it reduces the likelihood of dull or blunt mineral smearing the surface, contributing to cleaner surfaces and less re-work. Furthermore, manual fatigue that may result from applying heavy pressure to a dull abrasive is reduced.
A General-Purpose AbrasiveStandard Abrasives™ Flutter Buff GP serves a wide variety of applications. It measures 8 inches wide by 8 inches long.
Aluminum Oxide AbrasiveAluminum oxide is a popular choice among industrial professionals because of its fast cut-rate and long life. This mineral makes a tough, durable abrasive that self-fractures to expose fresh cutting edges, whereas traditional natural abrasives dull more quickly. Due to its fast cut-rate, hardness, and strength, it is widely used for sanding and finishing applications. Aluminum oxide is suitable for use on a wide variety of materials in metalworking and woodworking. Standard Abrasives™ Flutter Buff GP uses a very fine grade of aluminum oxide.
The Many Benefits of Standard Abrasives™ Buff and Blend ProductsStandard Abrasives™ Buff and Blend products invigorate deburring, cleaning, blending and finishing applications by helping operators reduce finishing steps, minimize costs and achieve greater throughput. Each Buff and Blend product and grade offers unique benefits, so operators can choose from a versatile range of options to ensure superior performance on specific applications.
- Well-suited for finishing, cleaning and blending applications on aluminum, brass and stainless steel
- Tough nylon face removes surface contaminants without leaving lines or gouging the work piece
- Open-web design resists loading and eliminates metal contamination of the workpiece
- Resin-coated, waterproof surface runs cool and can be run with lubricants
- A general-purpose abrasive that uses aluminum oxide
| 3M ID | 7010301242 |
|---|---|
| Part number | 724251 |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Specialty Abrasives > Buffs & Non-woven Stars |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Standard Abrasives™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 27.216 G |
| Base - Metric Height Dimension | 50.8 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 152.4 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 152.4 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 72.00002392130769 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.060001009276236285 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.060001009276236285 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 2.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 6.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 6.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1179.869 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 27.216 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 50.8 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 152.4 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 152.4 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1157.0928141856284 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.216999373247835 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.500025231905907 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.75 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.374803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.374803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 18961.354 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1005.614 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 680.4 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 27.305 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 26.352 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 26.352 CM |
| Shipper - Item Quantity | 25 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 25 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 25 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96525.9243510613 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 176.99812719512897 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 96.00249669102679 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.87992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1581776.5 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 43.546 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 121.615 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1600 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1600 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 64 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |


