Standard Abrasives™ Cross Buff Kit 260013, 5 ea/Case
| UPC | 00051115325366 |
|---|---|
| 3M ID | 7000121667 |
| Packaging | Kit |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Load-Resistant Construction Boosts Life and PerformanceLike all Standard Abrasives™ Buff and Blend products, Standard Abrasives™ Cross Buff Kit includes pieces that are load-resistant to keep you cutting with fresh mineral. The gaps in the open web allow unwanted swarf to escape. Consequently, less debris clogs the abrasive, so the mineral can stay fresh, keep cutting sharp and deliver a consistent cut over the life of the product. As the fibers break down and fresh mineral is exposed, it reduces the likelihood of dull or blunt mineral smearing the surface, contributing to cleaner surfaces and less re-work. Furthermore, manual fatigue that may result from applying heavy pressure to a dull abrasive is reduced.
10-Piece KitPieces in the kit include:
2 – 1” 2 ply A/O HP Medium
2 – 1” 2 ply A/O HP Medium
2 – 1-1/2” 3 ply A/O HP Medium
2 – 1-1/2” 3 ply A/O HP Medium
1 – Combination 4” x ¼” Mandrel
1 – Set Screw
Aluminum Oxide AbrasiveAluminum oxide is a popular choice among industrial professionals because of its fast cut-rate and long life. This mineral makes a tough, durable abrasive that self-fractures to expose fresh cutting edges, whereas traditional natural abrasives dull more quickly. Due to its fast cut-rate, hardness, and strength, it is widely used for sanding and finishing applications. Aluminum oxide is suitable for use on a wide variety of materials in metal and woodworking.
The Many Benefits of Standard Abrasives™ Buff and Blend ProductsStandard Abrasives™ Buff and Blend products invigorate deburring, cleaning, blending and finishing applications by helping operators reduce finishing steps, minimize costs and achieve greater throughput. Each Buff and Blend product and grade offers unique benefits, so operators can choose from a versatile range of options to ensure superior performance on specific applications.
- An assortment of cross buffs designed to hone and polish
- Tough nylon face removes surface contaminants without leaving lines or gouging the workpiece
- Open-web design resists loading and eliminates metal contamination of the workpiece
- Resin-coated, waterproof surface runs cool and can be run with lubricants
- 10-piece kit offers versatility
| 3M ID | 7000121667 |
|---|---|
| Part number | 260013 |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Specialty Abrasives > Buffs & Non-woven Stars |
| Abrasive Material | Assorted |
| Product Number | 260013 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Standard Abrasives™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | KT |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | KIT |
| Base - Customary Height Dimension | 7.062992126 |
| Base - Customary Length Dimension | 1 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.374015748 |
| Base - Metric Gross Weight | 112.5 G |
| Base - Metric Height Dimension | 17.94 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 11.11 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KIT |
| Consumer - Billing Unit | KIT |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 30.878014511934534 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.24802004495798727 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.24802004495798727 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.062992125984252 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.374015748031496 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.506 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 112.5 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 17.94 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 11.11 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | KIT |
| Consumer - Unit | KIT |
| Shipper - Billing Unit | KIT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 459.01828417830063 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.5998946366756566 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.2401002247899364 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.9921259842519685 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 7.637795275590551 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.519685039370079 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 7521.962 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 725.7 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 562.5 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.203 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.194 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.191 M |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | KIT |
| Shipper - Item Unit | KIT |
| Shipper - Unit | BAG |
| Pallet - Billing Unit | KIT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90803.33121296164 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 275.577827731097 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 186.01503371849046 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.881889763779526 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.488 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 84.375 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.14 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 750 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 750 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 150 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | KIT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 30 |


