Standard Abrasives™ Buff and Blend Cross Buff HS, 727334, A/O Coarse, 1 in x 3/8 in x 2 Ply x 8-32, 50/Carton, 500 ea/Case
| UPC | 00051115371462 |
|---|---|
| 3M ID | 7000047211 |
| Packaging | Carton |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The Standard Abrasives™ Buff and Blend Cross Buff HS is the go-to product for stubborn surface areas that require a unique, tough construction. While discs or wheels may be unable to get inside a narrow pipe or tube, the Cross Buff HS was designed to do just that. The abrasive fingers are spring-like and bend and move to accommodate the inner diameter of the workpiece. They refine deep scratches and defects without compromising the geometry of the part.
Quality Materials for the Toughest JobsBuff & Blend High Strength products are made from tough, resin-reinforced nylon fiber with aluminum oxide abrasive grain. The durable high strength construction of mounted cross buff provide aggressive action for the toughest applications and provides greater tear resistance, perfect for deburring or final finishing on irregularly shaped parts in tight spaces.
The abrasive material on the Cross Buff HS is a strong, all-purpose material for tough cleaning and polishing jobs. The aluminum oxide mineral cuts sharp while still delivering a fine polish. Cross Buff HS comes in both coarse and medium grades. Typically, a medium grade is useful when a soft scratch pattern is desired, whereas a coarse grade delivers a more aggressive scratch. Given its versatility, this abrasive is well-suited for removing surface oxidation, rust and surface coatings for part inspection, as well as surface preparation prior to coating. It can help remove corrosion on Steel Rule and Kirksite dies. It's also great for polishing round and square tubing, valve spools, molds, dies and inside diameters of lifter bores, valve bodies and brake cylinders.
Open Web DesignIn addition to the unique design of the Standard Abrasives™ Buff and Blend Cross Buff HS, the open web construction also adds a level of sponginess and flexibility. This open web material is created by combining nonwoven nylon strands and abrasive mineral with resin bonding material. Gaps between the nylon fibers allow unwanted swarf to escape, enhancing load resistance and efficiency. As the abrasive is less likely to clog with debris, the mineral keeps cutting sharper, longer.
The open web material resin bonding are also waterproof and can be used with lubricants, which help to keep the abrasive running cool and wash away swarf. The load-resistant properties of the web, combined with the swarf-cleaning action of the lubricant, help to prevent workpiece contamination. As debris clears away, the likelihood of particles smearing or blemishing the substrate decreases.
- Unique abrasive design enables buff to fit inside hard-to-reach areas
- Open-web buff responds to surface imperfections with minimal gouging or marring of the substrate, sustaining part geometry
- Tough nylon face removes surface contaminants while resisting chatter or gouging of the workpiece
- Resin coated surface runs cool and is waterproof for use with lubricants
- Available in coarse (green) and medium (blue) abrasive grades to help produce satin finishes on soft metals
| 3M ID | 7000047211 |
|---|---|
| Part number | 727334 |
| Keywords | Standard Abrasive, Buff & Blend, non-woven buff, non woven buff |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Specialty Abrasives > Buffs & Non-woven Stars |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Finishing |
| Backing Material | Non-woven |
| Bond Type | Resin |
| Color Family | Green |
| Product Color | Green |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Standard Abrasives™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 0.375 |
| Base - Customary Length Dimension | 1 |
| Base - Customary Width Dimension | 1 |
| Base - Metric Gross Weight | 5.0 G |
| Base - Metric Height Dimension | 9.525 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 25.4 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 25.4 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 0.375 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.011023113109243879 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.011023113109243879 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.375 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 1.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 1.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.375 IN3 |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 5.0 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 9.525 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 25.4 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 25.4 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Inner - Billing Unit | EA |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 84.85790987330006 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.6633709469142967 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.5511556554621939 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 4.21259842519685 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 4.488188976377953 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 4.488188976377953 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 1390.572 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 250.0 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 0.107 M |
| Inner - Metric Length Dimension | 0.114 M |
| Inner - Metric Width Dimension | 0.114 M |
| Inner - Item Quantity | 50 |
| Inner - Total Unit Quantity | 50 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 50 |
| Inner - Item Unit | EACH |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1098.1222749847075 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 7.248799180638775 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.511556554621939 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.921259842519685 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 23.228346456692915 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.606299212598426 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 17995.0 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3.288 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.5 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.125 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.59 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.244 M |
| Shipper - Item Quantity | 500 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 500 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88423.40519326708 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 429.9014112605113 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 352.7396194958041 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.488188976377955 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.449 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 160.0 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.13 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 32000 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 32000 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 64 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |

