Standard Abrasives™ Buff and Blend Cross Buff HP, 725011, A/O VFN, 3/4 in x 3/8 in x 2 Ply x 8-32, 10 ea/Case
| UPC | 00051115371455 |
|---|---|
| 3M ID | 7000047134 |
| Packaging | Carton |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Standard Abrasives™ Buff and Blend Cross Buff HP has great versatility and may be used for a variety of applications, including cleaning, removing surface oxidation, rust and surface coatings for part inspection, surface preparation prior to coating, removing corrosion on steel rule and kirksite dies. Standard Abrasives™ Buff and Blend Cross Buff HP polishes round and square tubing, valve spools, molds, dies and inside diameters of lifter bore, valve bodies and brake cylinders.
Standard Abrasives™ Buff & Blend Products are made from tough, resin-reinforced nylon fiber with aluminum oxide abrasive grain. Each of the Standard Abrasives Buff & Blend materials offers unique benefits. HP is a stiff material that produces an aggressive cut rate, designed for applications where metal removal is required.
Aluminum oxide mineral is a popular choice among industrial professionals because of its fast cut-rate and long life. This mineral makes for a tough, durable abrasive that self-fractures to expose fresh cutting edges, whereas traditional natural abrasives dull more quickly. Due to its fast cut-rate, hardness, and strength, it is widely used in grinding applications in addition to sanding and finishing applications. Aluminum oxide is suitable for a wide variety of materials in both woodworking and metalworking, including ferrous alloys.
- HP material’s durable construction is aggressive and withstands heavy edge work while deburring, contributing to longer service life
- Ability to conform to the substrate makes the Buff and Blend Cross Buff ideal for edge deburring on Aluminum extrusions
- May be used for deburring on aluminum die cast flashing
- Aluminum oxide mineral offers an aggressive cut, useful for removing heavy surface oxidation
| 3M ID | 7000047134 |
|---|---|
| Part number | 725011 |
| Keywords | Standard Abrasive, Woodworking, Metalworking, Buff & Blend, non-woven buff, non woven buff |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Specialty Abrasives > Buffs & Non-woven Stars |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Backing Material | Non-woven |
| Bond Type | Resin |
| Color Family | Red |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Color | Red |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Standard Abrasives™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | CT |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | KAR |
| Base - Customary Height Dimension | 3 |
| Base - Customary Length Dimension | 3 |
| Base - Customary Width Dimension | 3 |
| Base - Metric Gross Weight | 158.031 G |
| Base - Metric Height Dimension | 76.2 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 76.2 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 76.2 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KAR |
| Unit of Use - Billing Unit | KAR |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 0.22029571618198354 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.005952481078991695 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.005952481078991695 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.7480314960629921 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 0.3937007874015748 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 0.7480314960629921 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 3.61 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 2.7 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 1.9 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 1.0 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 1.9 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 0.02 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Inner - Billing Unit | KAR |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 27.000016598458394 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.34839871755338386 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.29762405394958474 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 3.0 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 3.0 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 3.0 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 442.451 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 135.0 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 76.2 MM |
| Inner - Metric Length Dimension | 76.2 MM |
| Inner - Metric Width Dimension | 76.2 MM |
| Inner - Item Quantity | 1 |
| Inner - Total Unit Quantity | 50 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 50 |
| Inner - Item Unit | EACH |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | KAR |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 412.122269126428 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.8492710977479625 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.9762405394958473 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 3.858267716535433 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.866141732283465 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.732283464566929 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 6753.474 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.746 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.35 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 9.8 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 40.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 17.1 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 500 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KAR |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96417.51566967701 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 798.0733891092568 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 589.2956268201777 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.58 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 267.3 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 121.0 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 122.0 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 107.0 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1980 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 99000 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 198 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 11 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 18 |

