Standard Abrasives™ Buff and Blend Cross Buff HP, 265024, A/O Very Fine, 1 in x 3/8 in x 2 Ply x 8-32, 10 ea/Case
| UPC | 00051115371868 |
|---|---|
| 3M ID | 7010310168 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Standard Abrasives™ Buff and Blend Cross Buff HP has great versatility and may be used for a variety of applications, including cleaning, removing surface oxidation, rust and surface coatings for part inspection, surface preparation prior to coating, removing corrosion on steel rule and kirksite dies. Standard Abrasives™ Buff and Blend Cross Buff HP polishes round and square tubing, valve spools, molds, dies and inside diameters of lifter bore, valve bodies and brake cylinders.
Standard Abrasives™ Buff & Blend Products are made from tough, resin-reinforced nylon fiber with aluminum oxide abrasive grain. Each of the Standard Abrasives Buff & Blend materials offers unique benefits. HP is a stiff material that produces an aggressive cut rate, designed for applications where metal removal is required.
Aluminum oxide mineral is a popular choice among industrial professionals because of its fast cut-rate and long life. This mineral makes for a tough, durable abrasive that self-fractures to expose fresh cutting edges, whereas traditional natural abrasives dull more quickly. Due to its fast cut-rate, hardness, and strength, it is widely used in grinding applications in addition to sanding and finishing applications. Aluminum oxide is suitable for a wide variety of materials in both woodworking and metalworking, including ferrous alloys.
- HP material’s durable construction is aggressive and withstands heavy edge work while deburring, contributing to longer service life
- Ability to conform to the substrate makes the Buff and Blend Cross Buff ideal for edge deburring on Aluminum extrusions
- May be used for deburring on aluminum die cast flashing
- Aluminum oxide mineral offers an aggressive cut, useful for removing heavy surface oxidation
| 3M ID | 7010310168 |
|---|---|
| Part number | 265024 |
| Keywords | Standard Abrasive, Woodworking, Metalworking, Buff & Blend, non-woven buff, non woven buff |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Specialty Abrasives > Buffs & Non-woven Stars |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Backing Material | Non-woven |
| Bond Type | Resin |
| Color Family | Red |
| Product Color | Red |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Standard Abrasives™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 1.361 G |
| Base - Metric Height Dimension | 9.525 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 25.4 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 25.4 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 0.375 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.003000491388336184 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.003000491388336184 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.375 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 1.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 1.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.375 IN3 |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 1.361 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 9.525 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 25.4 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 25.4 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PADS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 27.000016598458394 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.09199890200974942 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.03000491388336184 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 3.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 3.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 3.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 442.451 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 41.73 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 13.61 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 7.62 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 7.62 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 7.62 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PADS |
| Shipper - Item Unit | PADS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92131.20178208861 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 297.99883979529903 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 87.37360374911069 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.7 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1509759.9 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 39.632 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 116.078 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 29120 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 29120 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 2912 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PADS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 13 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 224 |


