Standard Abrasives™ Aluminum Oxide Tapered Cone Point, 708756, K-110 120, 100 ea/Case
| UPC | 00051115324741 |
|---|---|
| 3M ID | 7100139933 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Access to Hard-to-Reach Areas
Standard Abrasives™ Aluminum Oxide Tapered Cone Point enables users to access hard-to-reach areas and internal diameters, as well as deburr holes in the workpiece. The cone shape distinguishes it from cartridge rolls, which have a cylindrical shape.
Often used in critical production and maintenance operations, as well as low-pressure blending, polishing, cleaning and deburring, tapered Cone Points offer easy accessibility to tight areas for more precise grinding. Tapered Cone Points can attach to mandrels of varying lengths to match the application. The sizing codes are:
K-110: 1 x .18 inch
F-60: 1.5 x .62 inch
B-20: 1.5 x .31 inch
C-30: 2 x .37 inch
D-40: 2.5 x .4375 inch
The Benefits of Aluminum Oxide Mineral
Standard Abrasives™ Aluminum Oxide Tapered Cone Point is made with aluminum oxide, which fragments under heat and pressure to reveal sharp cutting edges. Aluminum oxide is often paired with ferrous metals and composites and is also used on fiberglass and plastic. It cuts aggressively without gouging or marring the substrate, maintaining original part geometry and reducing the need for rework.
With up to 1,000 tapered cone points per case, the number of replacement orders may be reduced, helping minimize operating costs. Available in a range of sizes and grades – users can find a point that is tailored to fit their unique project needs.
- Aluminum Oxide mineral is friable, breaking down to reveal sharp cutting edges and producing a consistent cut
- Tapered points attach to a range of different-sized mandrels
- Conical shape and pointed end help abrasive effectively deburr holes and internal diameters
- Available in a range of grades
- Up to 1,000 tapered cone points per case helps reduce the need for replacement orders
| 3M ID | 7100139933 |
|---|---|
| Part number | 708756 |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Specialty Abrasives > Cones |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Backing Material | Cloth |
| Backing Weight | X Weight |
| Bond Type | Resin |
| Grit | P120 |
| Product Color | Brown |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Standard Abrasives™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Length Dimension | 1.125 INCH |
| Base - Customary Width Dimension | 0.25 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 1.13 G |
| Base - Metric Length Dimension | 0.028 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.006 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 0.7224601063375355 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.0024912235626891165 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.0016093745139496064 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 11.839 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 0.73 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 72.2499771771197 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.24999979607240747 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.16093745139496063 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 4.25 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 4.25 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 1183.965 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 113.398 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 73.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 10.16 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 10.795 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 10.795 CM |
| Shipper - Item Quantity | 100 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 100 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 26118.162472545417 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 84.99922518537956 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 31.865615376202207 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 12.992125984251969 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 0.428 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 14.454 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.33 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 19800 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 19800 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 198 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 2 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 99 |


