Standard Abrasives™ Wheel Adapter 600000, TAZ-4-1/4"-20 Female, 10 ea/Case
Standard Abrasives™ Wheel Adapter allows you to modify the attachment style of inline sanders and bench tools to fit your specific application needs.
Special Price
$10.84
Regular Price
$12.75
| UPC | 00051115375118 |
|---|---|
| 3M ID | 7010330488 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Increasing VersatilityStandard Abrasives™ Wheel Adapter fits wheels with ¼-20 external threads, and allows you to modify the attachment style of inline sanders and bench tools to handle a wide variety of applications. This simple adapter allows you to maximize the versatility of your equipment with surface conditioning, coated, PG wheels and more.
Thoughtfully Designed. Meticulously Engineered.Constructed from premium, industrial-quality materials, the durability and precise construction of Standard Abrasives™ Wheel Adapters are the ideal complement to the performance of inline sanders and die grinders.
- Internal threaded wheel adapter
- ¼ inch diameter shank
- ¼-20 internal thread; fits wheels with ¼-20 external threads
- Constructed from premium, industrial-quality materials
| 3M ID | 7010330488 |
|---|---|
| Part number | 600000 |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Mandrels & Adapters |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Standard Abrasives™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 27.216 G |
| Base - Metric Width Dimension | 0.006 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 11.555395158034411 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.060001009276236285 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.04799904372289154 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 189.359 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 21.772 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | WHLS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 115.5540126040882 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.5999990696492535 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.4799904372289155 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 5.374803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.374803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 1893.591 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 272.155 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 217.72 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 10.16 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 13.652 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 13.652 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | WHLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90720.00329040029 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 370.99830404995566 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 268.7942039236683 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1486634.5 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 121.923 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 114.3 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 5600 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 5600 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 560 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | WHLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 10 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 56 |
Write Your Own Review


