Standard Abrasives™ Track Mandrel 541034, 3/4 in x 1/4 in Shank, 10 ea/Case
| UPC | 00051115326899 |
|---|---|
| 3M ID | 7000121718 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Standard Abrasives™ Mandrel is a tool attachment designed to hold a Standard Abrasives™ Unitized Wheel. The 6mm shank diameter fits a 6mm power tool collet or drill chuck. An integral part of the overall application, the mandrel acts as a conduit, connecting the abrasive wheel with the rotary tool.
Easy AttachmentSome Standard Abrasives™ Unitized Wheels come with Quick Change Attachment Styles: TS, TR and TP. This mandrel was especially designed for center hole (CH) unitized wheels without Quick Change attachments. The mandrel facilitates easy fastening of the abrasive wheel to the tool. It drives 1" diameter x 1" wide x 3/16" CH unitized wheels. Made with steel, it is exceptionally durable and long-lasting, so it can stand up to repeated wear and be used during heavy-duty applications.
Standard Abrasives™ Mandrel is a helpful accessory for tackling hard-to-reach areas and getting inside those tight spots that projects may require.
- Designed specifically for Center Hole Unitized Wheels
- Made of steel for enhanced durability, longevity and toughness
- Attaches easily to die grinder or rotary tool
- Helps enable access to hard-to-reach areas by adding length to the wheel
- Drives 1" diameter x 1" wide x 3/16" CH unitized wheels
| 3M ID | 7000121718 |
|---|---|
| Part number | 541034 |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Mandrels & Adapters |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Standard Abrasives™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 0.25 |
| Base - Customary Length Dimension | 2.25 |
| Base - Customary Width Dimension | 0.25 |
| Base - Metric Gross Weight | 14.515 G |
| Base - Metric Height Dimension | 6.35 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 57.15 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 6.35 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 0.1405987063942632 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.03200009735613498 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.03198907424302574 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.25 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 2.25 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 0.25 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 2.304 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 14.51 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 6.35 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 57.15 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 6.35 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | MAND |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 113.998212248393 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.435853892339503 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.3198907424302574 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 3.9763779527559056 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 5.354330708661418 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.354330708661418 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 1868.096 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 197.7 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 145.1 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.101 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.136 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.136 M |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | MAND |
| Shipper - Item Unit | MAND |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 89216.7138664986 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 279.9870729747945 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 179.13881576094414 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.881889763779526 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.462 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 81.256 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.14 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 5600 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 5600 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 560 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | MAND |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 10 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 56 |


