Standard Abrasives™ Surface Conditioning FE Disc 845051, 10 in CRS,10/Pac, 50 ea/Case
| UPC | 00051115357473 |
|---|---|
| 3M ID | 7010294945 |
| Packaging | Pack |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Standard Abrasives™ Surface Conditioning Discs provide a more compact structure of non-woven fibers than Buff & Blend products. The FE disc has a woven fabric (scrim) embedded in the nylon structure to provide additional strength and durability. This helps extend the life of the disc and allows for extended use on ferrous materials or steel. This is the best material to use when high contact pressure and stock removal are required.
Mixed MaterialsStandard Abrasives™ Surface Conditioning FE Discs are made of a tough, but flexible nylon mesh that fits any contoured surface. This mesh is also laced with aluminum oxide abrasive. Aluminum oxide discs are a good match for operators who desire all-purpose versatility and economy. The mineral cuts fast while blending and deburring and should be used for applications on ferrous metals and composites. Aluminum oxide discs feature a premium grain with higher fracture strength, meaning the mineral will fragment and renew more readily. They are available in grades ranging from Very Fine to Extra Coarse.
Strong Backing for Better PerformanceFor the best results, it is recommended that a Standard Abrasives brand holder pad is used. Tests have shown that surface conditioning discs, when used in conjunction with the Standard Abrasives holder pad, have a greater durability and performance rate. These pads also assure that pressure is applied evenly all the way to the edge of the disc.
- High edge durability and flexibility
- Designed for blending, coating removal, finishing, and light deburring
- Aluminum Oxide on FE material provides high initial and extended cut rate
- Most efficient on ferrous materials when high contact pressure and stock removal are required
- Available with Hook and Loop attachment
| 3M ID | 7010294945 |
|---|---|
| Part number | 845051 |
| Keywords | Standard Abrasive, SC Disc, Non-woven disc, non woven disc |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Non-woven Discs |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.0 NP |
| Center Hole Thread Size | Non Pertinent |
| Center Hole Diameter (Metric) | 0.0 NP |
| Color Family | Brown |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Color | Dark Brown |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Standard Abrasives™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 127.5 G |
| Base - Metric Height Dimension | 0.051 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 25.4 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 25.4 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 2.0078642519489764 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.2810893842857189 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.2810893842857189 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.020078740157480315 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 10.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 10.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 32.903 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 127.5 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 0.051 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 25.4 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 25.4 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | DISC |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Inner - Billing Unit | EA |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 118.11023622047244 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 2.8241215785882816 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 2.810893842857189 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 1.1811023622047243 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 10.0 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 10.0 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 1935.48 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 1.275 KG |
| Inner - Metric Height Dimension | 3.0 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 25.4 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 25.4 CM |
| Inner - Item Quantity | 10 |
| Inner - Total Unit Quantity | 10 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Inner - Item Unit | DISC |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | DISC |
| Inner - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1949.4098515756086 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 15.117097318017056 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 14.054469214285946 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.755905511811024 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.362204724409448 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.362204724409448 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 31945.104 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 6.857 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 6.375 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 32.4 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 31.4 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 31.4 CM |
| Shipper - Item Quantity | 50 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 50 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | DISC |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 87630.09652003556 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 443.12914699160393 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 379.47066878572053 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.30708661417323 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.436 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 172.125 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.1 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1350 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1350 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 27 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | DISC |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |

