Standard Abrasives™ Surface Conditioning FE Disc 845002, 48 in MED, 2ea/Case
| UPC | 00051115357541 |
|---|---|
| 3M ID | 7100159005 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Standard Abrasives™ Surface Conditioning Discs provide a more compact structure of non-woven fibers than Buff & Blend products. The FE disc has a woven fabric (scrim) embedded in the nylon structure to provide additional strength and durability. This helps extend the life of the disc and allows for extended use on ferrous materials or steel. This is the best material to use when high contact pressure and stock removal are required.
Mixed MaterialsStandard Abrasives™ Surface Conditioning FE Discs are made of a tough, but flexible nylon mesh that fits any contoured surface. This mesh is also laced with aluminum oxide abrasive. Aluminum oxide discs are a good match for operators who desire all-purpose versatility and economy. The mineral cuts fast while blending and deburring and should be used for applications on ferrous metals and composites. Aluminum oxide discs feature a premium grain with higher fracture strength, meaning the mineral will fragment and renew more readily. They are available in grades ranging from Very Fine to Extra Coarse.
Strong Backing for Better PerformanceFor the best results, it is recommended that a Standard Abrasives brand holder pad is used. Tests have shown that surface conditioning discs, when used in conjunction with the Standard Abrasives holder pad, have a greater durability and performance rate. These pads also assure that pressure is applied evenly all the way to the edge of the disc.
- High edge durability and flexibility
- Designed for blending, coating removal, finishing, and light deburring
- Aluminum Oxide on FE material provides high initial and extended cut rate
- Most efficient on ferrous materials when high contact pressure and stock removal are required
- Available with Hook and Loop attachment
| 3M ID | 7100159005 |
|---|---|
| Part number | 845002 |
| Keywords | Standard Abrasive, SC Disc, Non-woven disc, non woven disc |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Non-woven Discs |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.0 NP |
| Center Hole Thread Size | Non Pertinent |
| Center Hole Diameter (Metric) | 0.0 NP |
| Color Family | Red |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Color | Dark Maroon |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Standard Abrasives™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 2.607 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 0.025 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 121.92 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 22.677155590531655 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 5.747451175159759 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 5.747451175159759 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.00984251968503937 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 48.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 371.612 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 2.607 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 0.025 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 121.92 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 7465.339733829074 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 14.001558271361574 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 11.492697727697669 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 48.75 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.374803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.374803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 122.335 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 6.351 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 5.213 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 123.825 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 31.432 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 31.432 CM |
| Shipper - Item Quantity | 2 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 83724.5768979727 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 161.9978748760699 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 103.43427954927901 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.6 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.372 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 46.917 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 105.664 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 18 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 18 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 9 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 3 |


