Standard Abrasives™ Quick Change Felt Polishing Disc, 840100, TSM, 1 in, 10/Carton, 100 ea/Case
| UPC | 00051115377051 |
|---|---|
| 3M ID | 7000047159 |
| Packaging | Carton |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The Standard Abrasives™ Quick Change Felt Polishing Disc is made with nonwoven felt fibers, which, like cotton, are soft, pliable and elastic. The spongy and responsive nature of these felt fibers prevents the abrasive from gouging or denting the substrate. In fact, the Standard Abrasives™ Quick Change Felt Polishing Disc is a sanding disc to use for the final step in a sequence, because it helps the workpiece shine without significantly altering its dimensions. Its light scratch requires light pressure, so users can achieve a desirable finish without too much operator fatigue.
When working with a rough or scratched metal part, for example, users will often begin with an aggressive abrasive, like a Surface Conditioning Disc, to remove unwanted burrs and contaminants from the substrate. The Standard Abrasives™ Quick Change Felt Polishing Disc helps seal the job by delivering a final polish. it's great for polishing a variety of metals like aluminum, stainless steel, brass and chrome. In addition to the nonwoven felt fibers offering superior flexibility, gaps between the fibers allow swarf to escape. This added benefit prevents the abrasive from clogging with debris, prolonging abrasive service life.
Sometimes, users will apply a buffing compound to help smooth out the surface. Gaps between nonwoven fibers on the Standard Abrasives™ Quick Change Felt Polishing Disc help hold buffing compounds and distribute the substance evenly over the surface. it's important for operators to use compounds sparingly and follow accompanying instructions, because too much compound could saturate the workpiece and impede abrasive effectiveness. Striking a good balance between abrasive and compound is key.
Quick Change AttachmentAvailable in a range of sizes, the small diameters of some of these polishing discs render them useful for tight surface areas – nooks and crannies that might otherwise be hard to tackle. The Standard Abrasives™ Quick Change Felt Polishing Disc features Quick Change TS and TR fastening systems. TS is a standard metal eyelet and TR is a nylon threaded male (screw type) hub. These attachment systems help speed the process and make for easy swap out of discs. Once the disc is attached to its matching holder pad, it can be used with a rotary tool.
Altogether, this Standard Abrasives™ Quick Change Felt Polishing Disc is a good abrasive for final polishing and finishing, helping revitalize lackluster surfaces and making the workpiece shine.
- Instant disc changes with Quick Change TS or TR fastening systems; disc is centered for smooth running
- Cool running, reduces risk of loading
- Conforms to contours, radii and I.D. areas
- Responsive and elastic felt fibers prevent undercutting or gouging of the workpiece
- May be used on aluminum, brass and chrome
| 3M ID | 7000047159 |
|---|---|
| Part number | 840100 |
| Keywords | Standard Abrasive, Non-woven disc, non woven disc |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Non-woven Discs |
| Abrasive Material | Felt |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Standard Abrasives™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 22.68 G |
| Base - Metric Height Dimension | 7.62 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 25.4 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 25.4 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 0.3 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.050000841063530234 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.004299014112605113 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.3 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 1.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 1.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.3 IN3 |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 1.95 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 7.62 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 25.4 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 25.4 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | DISC |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Inner - Billing Unit | EA |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 27.000016598458394 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.49999959214481493 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.04299014112605113 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 3.0 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 3.0 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 3.0 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 442.451 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 19.5 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 7.62 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 7.62 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 7.62 CM |
| Inner - Item Quantity | 10 |
| Inner - Total Unit Quantity | 10 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Inner - Item Unit | DISC |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | DISC |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 378.7926867192317 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.0000841063530235 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.4299014112605113 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 3.7401574803149606 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.590551181102363 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.496062992125984 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 6207.3 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.268 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 0.195 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.095 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.396 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.165 M |
| Shipper - Item Quantity | 100 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 100 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | DISC |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91596.63988619315 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1080.2650847059 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 89.84939495344686 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.06299212598425 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.501 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 40.755 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.17 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 20900 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 20900 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 209 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | DISC |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 11 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 19 |

