Standard Abrasives™ PSA Rubber Disc Holder Pad 719995, 1 in x 1/4 in, 10 ea/Case
| UPC | 00051115329920 |
|---|---|
| 3M ID | 7010310288 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The Standard Abrasives™ PSA Rubber Disc Holder Pad was designed to accommodate Standard Abrasives™ PSA Discs during multi-step projects. Holder pads act like conduits between abrasive discs and tools – valuable connectors that speed the process.
Disc pad holders are used in many industrial applications, because they help expedite the grinding, deburring, cleaning and finishing processes by making disc and tool attachment swift and easy. Rather than being required to use special tools to manipulate the fastening of the disc to the tool, users can simply use a holder pad. Holder pads are especially useful when there are many discs in a sequence, taking the sweat and fuss out of swapping discs.
Pressure-Sensitive Adhesive for Easy Stick-On AttachmentThe Standard Abrasives™ PSA Aluminum Oxide Disc is a high-quality coated abrasive product with a special pressure-sensitive adhesive coating. That adhesive coating easily attaches to the holder pad, eliminating the need for a mechanical attachment. The PSA holder pad is lightweight and reduces operator fatigue and wear on air tools, providing fast and smooth handling at high-rated RPMs.
The holder pad is flex tested, meaning it is highly flexible and able to conform to the substrate; it won't skid or bump across the workpiece. A flexible holder pad helps reduce the level of vibration that results from friction between the abrasive and workpiece, subsequently alleviating operator fatigue. The holder pads come in different sized diameters and can accommodate different shank lengths. In this way, the holder pad is versatile and can be tailored to meet your unique project needs.
Even better, the special adhesive backing on the PSA disc provides excellent adhesion to the pad but leaves little adhesive residue, minimizing mess and cleanup. Now, with an easy adhesive solution, users can quickly prep for their application without wasting time and energy on disc attachment.
- Enables easy swap out of discs in a sequence, enhancing productivity
- Available in a range of sizes to accommodate versatile project needs
- Lightweight, flex-tested pad reduces operator fatigue and wear on air tools
- Fast, smooth handling at high-rated RPMs
- Perfect for contour applications given flexibility of holder pad
| 3M ID | 7010310288 |
|---|---|
| Part number | 719995 |
| Keywords | Standard Abrasives Holder, Standard Abrasives Holder Pad, PSA Disc Holder |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Holders & Back-up Pads |
| Abrasive Attachment Type | PSA |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Standard Abrasives™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 23.405 G |
| Base - Metric Length Dimension | 0.006 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.025 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 11.555395158034411 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.0515991924643706 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.04000067285082419 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 189.359 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 18.144 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 115.5540126040882 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.5159985385115715 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.40000672850824187 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 5.374803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.374803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 1893.591 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 234.053 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 181.44 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 10.16 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 13.652 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 13.652 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90720.00329040029 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 323.99795437476166 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 224.00288611556672 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1486634.5 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 101.606 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 114.3 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 5600 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 5600 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 560 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 10 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 56 |

