Standard Abrasives™ Medium Holder Pad Fits Black and Decker™ Tools 543628, 5 in, 5 ea/Case
| UPC | 00051115327018 |
|---|---|
| 3M ID | 7000121726 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Runs SmoothLike all pads, the Standard Abrasives™ Holder Pad is a hard-face pad. In other words, it is flat and even without texture. The smooth face of the holder pad prevents it from causing bumps or extrusions on the abrasive disc.
Different densities signal varying levels of flexibility of the holder pad. Soft-density holder pads are more pliable and responsive, so they're a good fit for finer-grade abrasives performing finishing and contouring. This medium-grade pad is good for discs that do general-purpose work. Firm-density holder pads are more rigid to support coarser abrasives that perform heavy stock removal. Discs and holder pads work together to get the job done.
Altogether, Standard Abrasives™ Holder Pads allow for quick and easy disc attachment and removal, enhancing productivity and adding an extra level of efficiency and ease to your industrial applications.
Quality Standard Abrasives™ Solutions for Industrial ApplicationsThe Standard Abrasives™ brand has supplied quality abrasives to the metalworking industry for over 50 years. Customers rely on their broad offering of high-performance products including coated, bonded, and non-woven abrasive lines.
- Smooth face helps with snag-free finishing and grinding of the workpiece
- Built-in mandrel for ease of use, or can attach to mandrels of varying lengths
- Available in a range of sizes to meet your unique project needs
- Medium density
- Black and Decker™ is not a trademark of 3M™
| 3M ID | 7000121726 |
|---|---|
| Part number | 543628 |
| Keywords | Standard Abrasives Holder, Standard Abrasives Holder Pad |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Holders & Back-up Pads |
| Abrasive Attachment Type | Threaded |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Standard Abrasives™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 5 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.4 |
| Base - Customary Width Dimension | 5 |
| Base - Metric Gross Weight | 204.116 G |
| Base - Metric Height Dimension | 127.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 35.56 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 127.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 35.02762911037633 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.44999875108128473 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.22398965837983562 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 5.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 1.4 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 5.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.574 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 101.6 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 127.0 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 35.56 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 127.0 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PADS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 226.58555553331578 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.2498173855966757 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.119948291899178 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.748031496062992 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 7.362204724409449 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.354330708661418 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 3713.072 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1020.5 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 508.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.146 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.187 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.136 M |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PADS |
| Shipper - Item Unit | PADS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91596.63988619315 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 853.1889546554762 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 407.66117825130084 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.275590551181104 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.501 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 184.912 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.15 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1820 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1820 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 364 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PADS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 52 |


