Standard Abrasives™ Easy Hand Pad Holder 827000, 1 ea/Case
| UPC | 00051115330520 |
|---|---|
| 3M ID | 7100106981 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The Standard Abrasives™ Easy (EZ) Hand Pad Holder saves palms and fingers from the discomfort of pressing against an abrasive pad. When use of a hand pad is essential, a pad holder get the job done in a more ergonomic fashion. The holder applies even pressure across the hand pad and the shape of the handle helps reduce wrist fatigue and facilitates movement back and forth across flat surfaces. Moreover, operators can vary their grip on the handle to alter repetitive motion for greater comfort.
Convenient Hand Pad AttachmentThe orange Easy Hand Pad Holder is approximately half the size of Standard Abrasives™ Hand Pads. A hand pad (sold separately) can be cut or torn in half and attached directly to the holder. It is ideal for the pad to be slightly larger than the holder to avoid running any edges of the holder itself along the work surface. This fit also helps get into corners and angles with the abrasive. Hand pads can be washed a re-used on the holder when desired.
- Evenly distributes pressure across the hand pad for maximum pad use and consistent results
- Ergonomic design helps reduce fatigue
- Enables operator to vary grip for greater comfort and operator preference
- Hooks securely grip a non-woven hand pad
- Dimensions are 3-3/8 x 5-3/4? and accommodate a 6x9? hand pad cut in half
- Use with Standard Abrasives™ Hand Pads (sold separately)
| 3M ID | 7100106981 |
|---|---|
| Part number | 827000 |
| Keywords | Standard Abrasives Holder, Standard Abrasives Holder Pad |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Holders & Back-up Pads |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Standard Abrasives™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | KIT |
| Base - Metric Gross Weight | 158.757 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KIT |
| Unit of Use - Billing Unit | KIT |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 149.8650398875601 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.3499992735768461 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.1899987867961712 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 2455.848 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 86.182 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | KIT |
| Unit of Use - Unit | KIT |
| Shipper - Billing Unit | KIT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 149.8650398875601 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.3499992735768461 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.1899987867961712 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 3.687795275590551 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.374803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.374803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 2455.848 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 158.757 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 86.182 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 9.367 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 16.192 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 16.192 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | KIT |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KIT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 85982.45542947779 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 227.0761300504239 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 103.73851747109414 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.67992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.409 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 47.055 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 108.407 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 546 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 546 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 546 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | KIT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 13 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 42 |


