Standard Abrasives™ Die Cast Pad Nut 542012, 5/8 in-11, 5 ea/Case
Standard Abrasives™ Die Cast Pad Nut fastens an abrasive disc to a disc pad hub or face plate for use with a rotary power tool.
Special Price
$9.10
Regular Price
$10.70
| UPC | 00051115372735 |
|---|---|
| 3M ID | 7000122110 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Easy to UseAfter placing the disc pad hub, disc pad face plate, and abrasive disc onto the tool, the final step to secure these items is to tighten the Standard Abrasives™ Die Cast Pad Nut. Use a 1-1/4 inch spanner wrench with 1/4 inch pins to tighten the pad nut on the spindle.
Quality Standard Abrasives™ Solutions for Industrial ApplicationsThe Standard Abrasives™ brand has supplied quality abrasives to the metalworking industry for over 50 years. Customers rely on the broad offering of these high-performance products including coated, bonded, and non-woven abrasive lines.
- Securely fastens discs to a grinder or sander spindle
- Compatible with disc pad hubs and face plates or any disc with 5/8-11 threaded spindles
- Tighten using a 1-1/4 inch spanner wrench with 1/4 inch pins (sold separately)
| 3M ID | 7000122110 |
|---|---|
| Part number | 542012 |
| Keywords | Standard Abrasives Die Cast Pad Nut, Die Cast Pad Nut, Die Cast Nut |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Holders & Back-up Pads |
| Abrasive Attachment Type | Threaded |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Standard Abrasives™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 3 |
| Base - Customary Length Dimension | 3 |
| Base - Customary Width Dimension | 3 |
| Base - Metric Gross Weight | 27.216 G |
| Base - Metric Height Dimension | 76.2 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 76.2 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 76.2 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 27.000016598458394 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.060001009276236285 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.04197601472000069 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 3.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 3.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 3.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 442.451 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 19.04 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 76.2 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 76.2 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 76.2 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PADS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 113.998212248393 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.41579182648067914 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.20988007360000346 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 3.9763779527559056 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 5.354330708661418 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.354330708661418 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 1868.096 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 188.6 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 95.2 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.101 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.136 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.136 M |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | PADS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93122.23348856147 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 262.35009200000434 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 117.53284121600194 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.526 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 53.312 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.19 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 2800 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2800 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 560 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PADS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 10 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 56 |
Write Your Own Review


