Standard Abrasives™ Buff and Blend Disc, 844026, 6 in x 1/2 in WhitePolish, 10/Pac, 100 ea/Case
| UPC | 00051115434044 |
|---|---|
| 3M ID | 7010367783 |
| Packaging | Pack |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Like all Standard Abrasives™ Buff and Blend products, the Standard Abrasives™ Buff and Blend Disc is load-resistant to keep you cutting with fresh mineral. The gaps in the open web allow unwanted swarf to escape. Consequently, less debris clogs the abrasive, so the mineral can stay fresh, keep cutting sharp and deliver a consistent cut over the life of the product. As the fibers break down and fresh mineral is exposed, it reduces the likelihood of dull or blunt mineral smearing the surface, contributing to cleaner surfaces and less re-work.
The Many Benefits of Standard Abrasives™ Buff and Blend ProductsStandard Abrasives™ Buff and Blend products invigorate deburring, cleaning, blending and finishing applications by helping operators reduce finishing steps, minimize costs and achieve greater throughput. Each Buff and Blend product and grade offers unique benefits, so operators can choose from a versatile range of options to ensure superior performance on specific applications.
- Well-suited for finishing, cleaning and blending applications on aluminum, brass and stainless steel
- Tough nylon face removes surface contaminants without leaving lines or gouging the workpiece
- Open-web design resists loading and eliminates metal contamination of the workpiece
- Resin-coated, waterproof surface runs cool and can be run with lubricants
| 3M ID | 7010367783 |
|---|---|
| Part number | 844026 |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Non-woven Discs |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.5 in |
| Center Hole Thread Size | Non Pertinent |
| Center Hole Diameter (Metric) | 12.7 mm |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Standard Abrasives™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 29.937 G |
| Base - Metric Height Dimension | 165.1 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.54 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 165.1 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.0659997874302868 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.05339595990117735 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 6.5 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 0.1 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 6.5 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 69235.34 MMQ |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 24.22 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 165.1 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 2.54 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 165.1 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | DISC |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Inner - Billing Unit | EA |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 42.24997229522018 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.659997874302868 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.5339595990117735 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 1.0 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 6.5 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 6.5 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 692.353 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 242.2 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 2.54 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 16.51 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 16.51 CM |
| Inner - Item Quantity | 10 |
| Inner - Total Unit Quantity | 10 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Inner - Item Unit | DISC |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | DISC |
| Inner - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2437.2779651071114 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 6.598435507193386 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.3395959901177354 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.624803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.374803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.374803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 39939.83 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.993 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.422 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 34.607 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 33.972 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 33.972 CM |
| Shipper - Item Quantity | 100 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 100 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | DISC |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 86184.00465147386 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 209.9991232215833 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 144.16909173317885 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.75 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1412302.8 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 65.394 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 108.585 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 2700 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2700 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 27 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | DISC |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |

