Standard Abrasives™ Aluminum Oxide Handy Roll, 706311, P80 J-weight, 1-1/2 in x 50 yd, 10 ea/Case
| UPC | 00051115329029 |
|---|---|
| 3M ID | 7010369514 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Available in a broad range of grades for versatile utility, the Standard Abrasives™ Aluminum Oxide Handy Roll has a flexible, J-weight cloth backing for conformability to circular edges, angles, or other contours. A cloth backing offers the durability needed to bend, fold, or roll the strip without it tearing or shelling, providing a convenient solution for hand sanding hard-to-reach surfaces. Common applications include deburring, blending and repairing metal finishes, rust or other contaminant removal, and preparing surfaces for paints and coatings.
A necessity in machine and maintenance shops, strips from the roll can be used on a turning part or on a split mandrel, as well as by hand. The full resin bond lends added durability to support a wide range of applications and extends the life of the abrasive.
Multipurpose Aluminum Oxide AbrasiveAluminum oxide (AO) is a popular choice among industrial professionals because of its fast cut-rate and long life. This mineral makes a tough, durable abrasive that self-fractures to expose fresh cutting edges, whereas traditional natural abrasives dull more quickly. AO is suitable for a wide variety of materials in both woodworking and metalworking, including ferrous alloys.
Quality Standard Abrasives™ Solutions for Industrial ApplicationsThe Standard Abrasives brand has supplied quality abrasives to the metalworking industry for over 50 years. Customers rely on the broad offering of high performance products including coated, bonded, and non-woven abrasive lines.
- Versatile aluminum oxide abrasive roll can be used on metal, wood, and plastic
- Cloth backing is both flexible and durable enough to withstand heavy use
- Strips can be torn to size and wound around circular pieces, twisted to fit cylinders, or folded to reach into corners
- May be used with water, water-based, and oil-based coolants – eliminates costly degreasing of parts before polishing and deburring
- Handy packaging provides portability
- Maroon
| 3M ID | 7010369514 |
|---|---|
| Part number | 706311 |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Sheets & Rolls > Cloth Sheets & Rolls |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Backing Weight | J Weight |
| Grit | P80 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Standard Abrasives™ |
| Country of Origin | Mexico |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 1.47 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 5.397 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 29.527 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 29.53 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 287.166694412129 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 3.2407952541177005 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 2.879237144134501 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.1248031496062993 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 11.624803149606299 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 11.625984251968504 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 4705.819 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 1.306 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 5.397 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 29.527 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 29.53 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2459.5701218961494 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 33.99969007415182 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 28.79237144134501 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.299212598425196 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 19.606299212598426 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.10236220472441 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 40305.133 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 15.422 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 13.06 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 28.7 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 49.8 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 28.2 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 78842.67737039411 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 850.9843320336274 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 691.0169145922803 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 38.976377952755904 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.292 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 313.44 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 99.0 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 122.0 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 107.0 CM |
| Pallet - Item Quantity | 240 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 240 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |

