Standard Abrasives™ Aluminum Oxide Buff and Blend HS Roll, 830171, Very Fine, 6 in x 30 ft, 2 ea/Case
Standard Abrasives™ Aluminum Oxide HS Buff and Blend Roll is high strength material that is very tear resistant, so it is a good match for final finishing on irregularly shaped parts, because it will not break down or fray when it comes to contact with contours and extrusions. Most durable material under abusive conditions like sharp edges and deburring. Available in Very Fine, Medium and Coarse, and for use in power tools
Special Price
$150.38
Regular Price
$176.92
| UPC | 00051115358722 |
|---|---|
| 3M ID | 7010368508 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- A higher strength material that is very tear resistant
- Open web is load resistant, reducing the likelihood of abrasive clogging with debris, thereby prolonging service life
- Aluminum Oxide mineral is friable and breaks down to reveal sharp cutting edges for a consistent cut
- Abrasive may be run wet to help wash away swarf and keep abrasive running cool, minimizing potential for heat-induced smearing and blemishes
- Roll form may be shaped according to application requirements
- Versatile selection of Buff and Blend materials are available to ensure the right roll for each application
| 3M ID | 7010368508 |
|---|---|
| Part number | 830171 |
| Keywords | Standard Abrasive, A/O, non-woven roll, non woven roll, SC Roll, Buff & Blend |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Sheets & Rolls > Non-woven Sheets & Rolls |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Standard Abrasives™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 1.278 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 15.24 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 34.29 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 34.29 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Gross Weight | 2.8175077107227353 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 2.8175077107227353 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 13.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 13.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.633 FT3 |
| Consumer - Metric Net Weight | 1.278 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 15.24 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 34.29 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 34.29 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2815.610044605916 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 8.198991530655597 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.635015421445471 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.3 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.6 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 14.5 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 46139.582 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3.719 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.556 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 33.782 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 37.084 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 36.83 CM |
| Shipper - Item Quantity | 2 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90518.40524940893 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 177.99902586544832 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 101.43027758601848 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.9 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1483330.9 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 46.008 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 114.046 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 36 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 18 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |
Write Your Own Review


