Standard Abrasives™ Aluminum Oxide Buff and Blend EP Roll, 830104, Very Fine, 4 in x 30 ft, 3 ea/Case
Standard Abrasives™ Aluminum Oxide EP Buff and Blend Roll is a High cut low, easy to use and convert into other forms, like discs, wheels, flap brushes, and any other unique forms. Available in Very Fine, Fine and Medium.
Special Price
$87.75
Regular Price
$103.23
| UPC | 00051115358791 |
|---|---|
| 3M ID | 7000047081 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Low cost for converting into other forms
- Open web is load resistant, reducing the likelihood of abrasive clogging with debris, thereby prolonging service life
- Aluminum Oxide mineral is friable and breaks down to reveal sharp cutting edges for a consistent cut
- Abrasive may be run wet to help wash away swarf and keep abrasive running cool, minimizing potential for heat-induced smearing and blemishes
- Roll form may be shaped according to application requirements
| 3M ID | 7000047081 |
|---|---|
| Part number | 830104 |
| Keywords | Standard Abrasive, A/O, non-woven roll, non woven roll, SC Roll, Buff & Blend |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Sheets & Rolls > Non-woven Sheets & Rolls |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Standard Abrasives™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 1.504 KG |
| Base - Metric Length Dimension | 9.144 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.101 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 815.9164448250157 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 3.315752423260559 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 2.685230353411809 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 13370.475 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 1.218 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2447.749395498791 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 9.949461892403525 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 8.055691060235427 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.582677165354331 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.582677165354331 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.26771653543307 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 40111.426 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4.513 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 3.654 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.345 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.345 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.337 M |
| Shipper - Item Quantity | 3 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 86104.50291766725 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 297.6240539495847 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 217.50365862635653 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.30708661417323 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.411 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 98.658 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.1 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 81 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 81 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 27 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review


