Scotch™ Prescription Label Tape 800, 14.5 in x 500 yd (368 mm x 457 m)
Scotch™ Prescription Label Tape 800, 14.5 in x 500 yd (368 mm x 457m)
Special Price
$5.98
Regular Price
$7.03
| UPC | 00051131223660 |
|---|---|
| 3M ID | 7100248686 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Prescription Label Tape 800 is designed for the protection and enhancement of prescription labels. It guards labels against abrasion, moisture, and smudging, and is very clear for easy visibility of labels. It also resists fading and degradation from sunlight exposure and long storage. Scotch® Prescription Label Tape 800 unwinds and dispenses easily.
- Acetate film
- Acrylic adhesive
- Highly transparent
- UV-resistant
- Bulk and boxed
- Protects and enhances prescription labels
- Guards labels against abrasion, moisture, and smudging
- Resists fading and degradation from sunlight exposure and long storage
- Easy unwind and dispensability
- Very clear
| 3M ID | 7100248686 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Label Protection Tapes |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | YD2 |
| Base - Metric Gross Weight | 58.406 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | YD2 |
| Unit of Use - Billing Unit | YD2 |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 7.24180975921007 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.1287631888516996 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.12499989803620373 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 118.672 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 56.699 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | SQYD |
| Unit of Use - Unit | YD2 |
| Shipper - Billing Unit | YD2 |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1462.851429639867 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 26.010005415214547 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 25.249979403313155 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 16.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.561811023622047 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.561811023622047 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 23971.84 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 11797.94 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 11453.198 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 40.64 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 24.287 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 24.287 CM |
| Shipper - Item Quantity | 202 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 202 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 202 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | SQYD |
| Shipper - Item Unit | SQYD |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | YD2 |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 70909.59063807891 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1090.999392251682 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1009.9993525023359 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 36.968503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.162 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 458.128 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.939 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 8080 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 8080 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 40 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | SQYD |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 2 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |
Write Your Own Review


