Scotch® Vinyl Mastic Roll 2210, 4 in x 10 ft, Black, 1 roll/carton, 10 rolls/Case
Scotch® Roll 2210 is a 90 mil thick, premium grade self fusing mastic tape that offers moisture sealing and pad connections up to 600V.It is laminated to a flexible, all weather, UV resistant vinyl backing for added mechanical protection and withstands a wide temperature range of 0 to 100 °F ( 18 to 38 °C).
Special Price
$95.69
Regular Price
$112.57
| UPC | 00054007112228 |
|---|---|
| 3M ID | 7000026559 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch Vinyl Mastic Roll 2210 is a 90-mil thick, self-fusing, rubber-based insulating mastic laminated to a flexible, weatherproof grade vinyl (PVC) backing. This protective adhesive tape is designed to insulate, moisture seal and pad all connections up to 600V.
- Resistant to abrasion, moisture, alkalies, acid, copper corrosion and varying weather conditions
- Self-fusing, rubber based insulating tape with easy application to provide maximum protection
- For indoor and outdoor applications, useable from 32F to 100F (0C to 38C), resistant to ultraviolet light
- Ideal for bolted connections, service drops, lightning connections, terminal connections, and more
- Compatible with thermoplastic rubber wire insulations, and all common solid dielectric cable insulation
- Insulation is a composite of an all-weather PVC backing and rubber adhesive and RoHS 2011/65/EU Compliant
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7000026559 |
|---|---|
| Part number | 2210-4X10FT |
| Keywords | scotch 2210 self fusing rubber insulating compounds laminated flexible all weather grade vinyl precut pads insulate moisture seal pad 600 volts abrasion moisture alkalies acid copper corrosion resistant |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Sealing Tapes |
| Adhesion Strength (Imperial) | 200 |
| Application | Insulation |
| Backing (Carrier) Material | Vinyl |
| Backing Thickness (Metric) | 0.18 mm |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Tape Grade | Professional |
| Tape Width (Metric) | 100.0 mm |
| Trademark 1 | Scotch® |
| UV Resistant | Yes |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 5.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 4.3 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.4 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.948 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 139.7 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 109.22 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 137.16 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 127.71000345150297 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 2.0899822455126396 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.9643187560672593 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.3 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.4 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2092.792 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.891 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 139.7 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 109.22 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 137.16 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1460.5422911633225 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 21.539163015462538 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 19.64980142853814 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.015748031496063 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 27.992125984251967 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.78740157480315 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 23.934 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 9.77 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 8.913 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 22.9 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 71.1 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 14.7 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 82076.93580741492 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 897.2814070924518 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 785.9920571415256 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.55118110236221 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.345 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 356.52 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.03 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 400 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 400 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 40 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 10 |
Write Your Own Review

