Scotch® Vinyl Mastic Pad 2200, 3-1/4 in x 4-1/2 in, Black, 10 pads/carton, 50 pads/Case
Scotch® Pad 2200 is a 125 mil thick, premium grade self fusing mastic pad used to offer moisture sealing and pad connections up to 600V. It is laminated to a flexible, all weather, UV resistant vinyl backing for added mechanical protection and withstands a wide temperature range of 0 to 100 °F ( 18 to 38 °C).
Special Price
$6.72
Regular Price
$7.90
| UPC | 10054007110085 |
|---|---|
| 3M ID | 7000057773 |
| Packaging | Carton |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch Vinyl Mastic Pad 2200 is a 125-mil thick, self-fusing, rubber-based insulating mastic tape laminated to a flexible, weatherproof grade vinyl (PVC) backing. These protective pre-cut adhesive pads are designed to insulate, moisture seal and pad all connections up to 600V.
- Resistant to abrasion, moisture, alkalies, acid, copper corrosion and varying weather conditions
- Self-fusing, rubber based insulating tape with easy application to provide maximum protection
- For indoor and outdoor applications, useable from 32F to 100F (0C to 38C), resistant to ultra violet light
- Ideal for bolted connections, service drops, lightning connections, terminal connections, and more
- Compatible with thermoplastic rubber wire insulations, and all common solid dielectric cable insulation
- Insulation is a composite of an all-weather PVC backing and rubber adhesive and RoHS 2011/65/EU Compliant
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7000057773 |
|---|---|
| Part number | 2200-3.25X4.5IN |
| Keywords | scotch pad 2200 125 mil premium grade self fusing moisture sealing 600 volt laminated flexible uv resistant vinyl mechanical protection aggressive mastic adhesive pvc resists abrasion moisture weather conditions indoor outdoor |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Sealing Tapes |
| Adhesion Strength (Imperial) | 200 |
| Backing (Carrier) Material | Vinyl |
| Backing Thickness (Metric) | 0.18 mm |
| Backing Thickness (Imperial) | 7.0 mil |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Tape Grade | Professional |
| Tape Width (Metric) | 83.0 mm |
| Trademark 1 | Scotch® |
| UV Resistant | Yes |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1800 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 3.7 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.2 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 40.823 G |
| Base - Metric Height Dimension | 93.98 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 5.08 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 114.3 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.08999930929173257 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.08999269542386702 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 3.7 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 0.2 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 4.5 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 54568.92 MMQ |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 40.82 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 93.98 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 5.08 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 114.3 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PADS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 26.435485941838024 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.8999269542386703 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.8999269542386703 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.4960629921259843 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.724409448818897 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.7401574803149606 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 433.2 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 408.2 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 0.038 M |
| Consumer - Metric Length Dimension | 0.12 M |
| Consumer - Metric Width Dimension | 0.095 M |
| Consumer - Item Quantity | 10 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 10 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | PADS |
| Consumer - Item Unit | PADS |
| Consumer - Unit | KAR |
| Inner - Total Unit Quantity | 10 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Inner - Item Unit | PADS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | PADS |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 211.92911677161936 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.698050807159741 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.499634771193351 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.2362204724409445 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.031496062992126 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.039370078740157 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 3472.896 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.131 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.041 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.133 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.204 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.128 M |
| Shipper - Item Quantity | 50 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 50 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | PADS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93122.23348856147 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1796.7674368067524 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1691.8626739687002 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.526 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 767.416 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.19 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 18800 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 18800 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 376 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PADS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 47 |
Write Your Own Review

