Scotch® Vinyl Mastic Pad 2200, 2-1/2 in x 8-1/2 in, Black, 20 pads/carton, 100 pads/Case
Scotch® Pad 2200 is a 125 mil thick, premium grade self fusing mastic pad used to offer moisture sealing and pad connections up to 600V. It is laminated to a flexible, all weather, UV resistant vinyl backing for added mechanical protection and withstands a wide temperature range of 0 to 100 °F ( 18 to 38 °C).
Special Price
$4.42
Regular Price
$5.20
| UPC | 00051128595664 |
|---|---|
| 3M ID | 7100165386 |
| Packaging | Carton |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® 2200 Pre Cut Pad has an aggressive mastic adhesive that offers excellent adherence. This tape has a polyvinyl chloride backing that optimally resists against abrasion, moisture, alkalis, acid, UV rays, copper corrosion and varying weather conditions. It is suitable for indoor and outdoor applications and is RoHS 2011/65/EU Compliant.
- Self-fusing , pre-cut pad insulates, and seals out moisture for connections up to 600 volts
- Provides protection against UV rays, abrasion, moisture and alkalis with its polyvinyl chloride backing
- Made of 7-mil black, durable polyvinyl chloride and a thick 118-mil mastic pad
- Withstands a wide temperature range of 0 to 100 °F (-18 to 38 °C)
- RoHS 2011/65/EU Compliant
- Works in temperatures of 0 to 100 degrees F (-18 to 38 degrees C)
| 3M ID | 7100165386 |
|---|---|
| Part number | 2200-2.5X8.5IN |
| Keywords | 3M, Scotch Vinyl Mastic Pad, self-fusing mastic pad, moisture sealing, electrical insulation, UV resistant, vinyl backing, mechanical protection, temperature range, RoHS compliant, abrasion resistance, indoor use, outdoor use, automotive, energy market, manufacturing, electrical construction, equipment maintenance, power distribution, power supply, wireless network, 600V insulation, polyvinyl chloride, mastic adhesive, durable pad, moisture protection, UV ray protection, corrosion resistance, all-weather vinyl, flexible vinyl backing. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Sealing Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Vinyl |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1800 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 45.4 G |
| Base - Metric Height Dimension | 0.318 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 6.477 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 21.59 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 2.71366487614865 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.10008986703193443 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.10008986703193443 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.1251968503937008 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 2.55 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 8.5 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 44.469 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 45.4 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 0.318 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 6.477 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 21.59 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 81.10787875119057 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 2.810893842857189 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 2.0017973406386886 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.795275590551181 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 9.21259842519685 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.1496062992125986 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1329.12 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 908.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 7.1 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 23.4 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 8.0 CM |
| Consumer - Item Quantity | 20 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 20 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 578.8712364826305 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 14.499802983899398 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 10.008986703193441 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.015748031496063 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.763779527559056 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.763779527559056 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 9486.0 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 6.577 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 4.54 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 10.2 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 37.5 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 24.8 CM |
| Shipper - Item Quantity | 100 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 100 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93183.2572326562 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1774.7212105882645 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1201.078404383213 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.06299212598425 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.527 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 544.8 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.17 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 12000 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 12000 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 120 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 10 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


