Scotch® Vinyl Mastic Pad 2200, 1-1/2 in x 2-3/8 in, Black, 20 pads/carton, 100 pads/Case
Scotch® Pad 2200 is a 125 mil thick, premium grade self fusing mastic pad used to offer moisture sealing and pad connections up to 600V. It is laminated to a flexible, all weather, UV resistant vinyl backing for added mechanical protection and withstands a wide temperature range of 0 to 100 °F ( 18 to 38 °C).
Special Price
$2.63
Regular Price
$3.10
| UPC | 00051128595671 |
|---|---|
| 3M ID | 7100165387 |
| Packaging | Carton |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® 2200 Pre Cut Pad has an aggressive mastic adhesive that offers excellent adherence. This tape has a polyvinyl chloride backing that optimally resists against abrasion, moisture, alkalis, acid, UV rays, copper corrosion and varying weather conditions. It is suitable for indoor and outdoor applications and is RoHS 2011/65/EU Compliant.
- Self-fusing , pre-cut pad insulates, and seals out moisture for connections up to 600 volts
- Provides protection against UV rays, abrasion, moisture and alkalis with its polyvinyl chloride backing
- Made of 7-mil black, durable polyvinyl chloride and a thick 118-mil mastic pad
- Withstands a wide temperature range of 0 to 100 °F (-18 to 38 °C)
- RoHS 2011/65/EU Compliant
- Works in temperatures of 0 to 100 degrees F (-18 to 38 degrees C)
| 3M ID | 7100165387 |
|---|---|
| Part number | 2200-1.5X2.375IN |
| Keywords | 3M, Scotch Vinyl Mastic Pad, self-fusing mastic pad, moisture sealing, electrical insulation, UV resistant, vinyl backing, mechanical protection, temperature range, RoHS compliant, abrasion resistance, indoor use, outdoor use, automotive, energy market, manufacturing, electrical construction, equipment maintenance, power distribution, power supply, wireless network, 600V insulation, polyvinyl chloride, mastic adhesive, durable pad, moisture protection, UV ray protection, corrosion resistance, all-weather vinyl, flexible vinyl backing. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Sealing Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Vinyl |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1800 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 9.1 G |
| Base - Metric Height Dimension | 7.62 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 60.96 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 50.8 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.02006206585882386 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.02006206585882386 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.3 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 2.4 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 2.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 23597.371 MMQ |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 9.1 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 7.62 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 60.96 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 50.8 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 15.251054124155493 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.4550341091495873 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.4012413171764772 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.795275590551181 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.5196850393700787 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.1653543307086616 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 249.92 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 182.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 7.1 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 6.4 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 5.5 CM |
| Consumer - Item Quantity | 20 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 20 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 160.33817894407443 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.5220882793949997 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.006206585882386 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 3.3858267716535435 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 7.913385826771654 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.984251968503937 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 2627.472 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.144 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 0.91 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 8.6 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 20.1 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 15.2 CM |
| Shipper - Item Quantity | 100 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 100 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92389.94855942468 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1305.1365921344752 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1011.1281192847225 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.669291338582674 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.514 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 458.64 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.16 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 50400 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 50400 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 504 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 12 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 42 |
Write Your Own Review

