Scotch® Vinyl Electrical Tape Super 88, Black, 49 ft x 66 ft, 1 in Core, Log Roll
Scotch® Vinyl Electrical Tape Super 88 is an 8.5 mil thick, premium grade, all weather tape that is designed to provide a protective jacket and primary electrical insulation for splices up to 600V. The flame retardant tape withstands a temperature range of 0 to 221 °F ( 18 to 105 °C).
Special Price
$112.41
Regular Price
$132.25
| UPC | 00051144064854 |
|---|---|
| 3M ID | 7100255155 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Tape Super 88 is an abrasion resistant tape that provides electrical and mechanical protection with the combination of an aggressive rubber resin adhesive and an elastic PVC backing. This tape is highly resistant to UV rays, moisture, alkalis, acids, corrosion and varying weather conditions. The tape is compatible with solid dielectric cable insulations, as well as epoxy and polyurethane resins. UL Listed, CSA Certified and RoHS 2011/65/EU Compliant.
- FLAME-RETARDENT: Withstands a temperature range of 0º to 221 °F (-18º to 105 °C)
- THICKER FOR HEAVY DUTY USE: Thicker while remaining conformable for a smooth wrap every time
- PROTECTS IN EXTREME CONDITONS: Use indoors or outdoors for electrical conductor protection and UV protection
- HIGHLY COMPATIBLE: With solid dielectric cable insulations, rubber and synthetic splicing compounds as well as epoxy and polyurethane resins
- RELIABLE AND RESISTANT: Excellent resistance to abrasion, moisture, alkalis, acids and corrosion
- PERMANENT INSULATION: Low voltage primary and secondary insulation, cable jacketing, mechanical protection and padding
- PRESSURE SENSITIVE ADHESIVE: Rubber-resin adhesive and PVC backing offers excellent electrical and mechanical protection
- INSTALL AND MAINTAIN: Well-suited for electrical installation and maintenance, wireless network: infrastructure accessories
| 3M ID | 7100255155 |
|---|---|
| Part number | 88 |
| Keywords | 3M, Scotch, Scotch Vinyl Electrical Tape Super 88, premium electrical tape, flame retardant tape, heavy duty electrical tape, UV resistant tape, moisture resistant tape, alkali-resistant tape, acid-resistant tape, corrosion resistant tape, electrical insulation tape, primary insulation tape, secondary insulation tape, cable jacketing tape, mechanical protection tape, pressure sensitive adhesive tape, rubber resin adhesive tape, PVC backing tape, electrical installation tape, maintenance tape, automotive electrical tape, industrial electrical tape, manufacturing electrical tape, transportation electrical tape, design and construction electrical tape, power distribution tape, pipeline maintenance tape, power supply tape, wireless network infrastructure tape. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Vinyl Electrical Tapes |
| Application | Electrical Maintenance, Insulation |
| Backing (Carrier) Material | Vinyl |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 5.0 Year |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 7.639 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 8.4 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 132.1 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 8.4 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 568.8008541371413 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 16.8411122083028 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 14.799631660470832 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.3070866141732282 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 52.00787401574803 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.3070866141732282 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 9320.976 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 6.713 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 8.4 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 132.1 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 8.4 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | LOOS |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 999 |
Write Your Own Review


