Scotch® Vinyl Electrical Tape Super 88, 3/4 in x 44 ft, Black, 10 rolls/carton, 100 rolls/Case
Scotch® Vinyl Electrical Tape Super 88 is an 8.5 mil thick, premium grade, all weather tape that is designed to provide a protective jacket and primary electrical insulation for splices up to 600V. The flame retardant tape withstands a temperature range of 0 to 221 °F ( 18 to 105 °C).
Special Price
$6.33
Regular Price
$7.45
| UPC | 00054007103073 |
|---|---|
| 3M ID | 7000031579 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Tape Super 88 is an abrasion resistant tape that provides electrical and mechanical protection with the combination of an aggressive rubber resin adhesive and an elastic PVC backing. This tape is highly resistant to UV rays, moisture, alkalis, acids, corrosion and varying weather conditions. The tape is compatible with solid dielectric cable insulations, as well as epoxy and polyurethane resins. UL Listed, CSA Certified and RoHS 2011/65/EU Compliant.
- PRIMARY ELECTRICAL INSULATION: For all wire, cable splices and bus applications up to 600 volts
- COMMON APPLICATIONS: Used for protective jacketing on high voltage cable splices and repairs and to harness and bundle wires and cables
- COMPATIBILITY: Compatible with solid dielectric cable insulations, rubber and synthetic splicing compounds, epoxy and polyurethane resins
- FOR INDOOR AND OUTDOOR APPLICATIONS: Excellent resistance to abrasion, moisture, alkalies, acids, corrosion and varying weather conditions (including UV exposure)
- OPERATING TEMPERATURE: Designed to perform continuously in ambient temperatures up to 221 °F (105 °C)
- COMPLIANCE: UL and CSA listed, RoHS Compliant
- STABILITY: 5-year shelf life (from date of manufacture)
- ? WARNING: Cancer - www.P65Warnings.ca.gov. For more compliance information, visit www.3m.com/regs
| 3M ID | 7000031579 |
|---|---|
| Part number | 88-3/4X44FT |
| Keywords | 3m high strength durable heavy duty industrial adhesive pressure sensitive bulk pack barrier heat resistant flame retardant protection high temp tear resistant insulated wireless construction |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Vinyl Electrical Tapes |
| Application | Electrical Maintenance |
| Backing (Carrier) Material | PVC |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 5.0 Year |
| Tape Grade | Professional |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 3.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 1 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 92.986 G |
| Base - Metric Height Dimension | 8.89 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 8.89 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 12.250028437064747 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.20499903911523026 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.18937708321680985 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 200.742 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 85.9 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 8.89 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 8.89 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Inner - Billing Unit | ROL |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 117.2466281940438 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 2.1400271790286065 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 1.8937708321680984 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 8.937007874015748 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 3.622047244094488 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 3.622047244094488 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 1921.328 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 859.0 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 22.7 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 9.2 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 9.2 CM |
| Inner - Item Quantity | 10 |
| Inner - Total Unit Quantity | 10 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Inner - Item Unit | RLS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | CAN |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1399.253704019219 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 21.900721125445738 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 18.937708321680983 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.68503937007874 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 18.818897637795274 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.677165354330708 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 22929.66 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 9.934 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 8.59 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 24.6 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 47.8 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 19.5 CM |
| Shipper - Item Quantity | 100 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 100 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 89216.7138664986 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1082.469707327749 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 909.0099994406872 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.09448818897638 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.462 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 412.32 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.12 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 4800 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 4800 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review

