Scotch® Vinyl Electrical Tape Super 88, 1-1/2 in x 44 ft, Black, 10 rolls/carton, 100 rolls/Case
| UPC | 00054007103646 |
|---|---|
| 3M ID | 7000058433 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch Vinyl Electrical Tape Super 88 is an 8.5 mil thick, premium grade, all weather tape that is designed to provide a protective jacket and primary electrical insulation for splices up to 600V. The flame-retardant tape withstands a temperature range of 0 to 221F (-18 to 105C).
Scotch Vinyl Electrical Tape Super 88 is thicker for heavy-duty use yet highly conformable for a smooth wrap for every application. The pressure-sensitive rubber-based adhesive is compatible with solid dielectric cable insulations, rubber and synthetic splicing compounds as well as epoxy and polyurethane resins. Designed to perform continuously, it can be used for indoor or outdoor applications to inhibit the corrosion of electrical conductors and provide UV protection. It has excellent resistance to abrasion, moisture, alkalis, acids and corrosion.
Elastic backing and aggressive adhesive provide moisture-tight electrical and mechanical protection with minimum bulk. Use for permanent low voltage primary and secondary insulation, cable jacketing, mechanical protection and padding.
- FLAME-RETARDENT: Withstands a temperature range of 0 to 221F (-18 to 105C)
- THICKER FOR HEAVY DUTY USE: Thicker while remaining conformable for a smooth wrap every time
- PROTECTS IN EXTREME CONDITONS: Use indoors or outdoors for electrical conductor protection and UV protection
- HIGHLY COMPATIBLE: With solid dielectric cable insulations, rubber and synthetic splicing compounds as well as epoxy and polyurethane resins
- RELIABLE AND RESISTANT: Excellent resistance to abrasion, moisture, alkalis, acids and corrosion
- PERMANENT INSULATION: Low voltage primary and secondary insulation, cable jacketing, mechanical protection and padding
- PRESSURE SENSITIVE ADHESIVE: Rubber-resin adhesive and PVC backing offers excellent electrical and mechanical protection
- INSTALL AND MAINTAIN: Well-suited for electrical installation and maintenance, wireless network: infrastructure accessories
| 3M ID | 7000058433 |
|---|---|
| Part number | 88-1.5X44FT |
| Keywords | 3m high strength durable heavy duty industrial adhesive pressure sensitive bulk pack barrier heat resistant flame retardant protection high temp tear resistant insulated wireless construction |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Vinyl Electrical Tapes |
| Application | Electrical Maintenance |
| Backing (Carrier) Material | PVC |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 5.0 Year |
| Tape Grade | Premium |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 1.7 |
| Base - Customary Length Dimension | 3.1 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.2 |
| Base - Metric Gross Weight | 154.221 G |
| Base - Metric Height Dimension | 43.18 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 78.74 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 81.28 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 16.863972704323363 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.3399991053641401 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.3099919868581564 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.7 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.1 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.2 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 276.351 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 140.61 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 43.18 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 78.74 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 81.28 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Inner - Billing Unit | ROL |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 185.8265763775622 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 3.7236076083025824 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 3.099699406319379 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 8.307086614173228 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 6.456692913385827 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 3.4645669291338583 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 3045.152 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 1.406 KG |
| Inner - Metric Height Dimension | 21.1 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 16.4 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 8.8 CM |
| Inner - Item Quantity | 10 |
| Inner - Total Unit Quantity | 10 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Inner - Item Unit | RLS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1980.4959570549063 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 38.76828880521072 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 30.999198685815635 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.700787401574804 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 17.362204724409448 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.11023622047244 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 32454.514 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 17.585 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 14.061 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 22.1 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 44.1 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 33.3 CM |
| Shipper - Item Quantity | 100 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 100 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 98004.13301614005 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1585.1236651092697 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1239.9679474326256 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.425196850393704 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.606 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 562.44 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.23 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 4000 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 4000 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 40 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |


