Scotch® Vinyl Electrical Tape Super 88, 1-1/2 in x 36 yd, Black, 12 rolls/Case
Scotch® Vinyl Electrical Tape Super 88 is an 8.5 mil thick, premium grade, all weather tape that is designed to provide a protective jacket and primary electrical insulation for splices up to 600V. The flame retardant tape withstands a temperature range of 0 to 221 °F ( 18 to 105 °C).
Special Price
$31.80
Regular Price
$37.41
| UPC | 00054007103493 |
|---|---|
| 3M ID | 7000031459 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Tape Super 88 is an abrasion resistant tape that provides electrical and mechanical protection with the combination of an aggressive rubber resin adhesive and an elastic PVC backing. This tape is highly resistant to UV rays, moisture, alkalis, acids, corrosion and varying weather conditions. The tape is compatible with solid dielectric cable insulations, as well as epoxy and polyurethane resins. UL Listed, CSA Certified and RoHS 2011/65/EU Compliant.
- Scotch Super 88 Vinyl Electrical Tape, Premium Grade, All-Weather, Pressure-Sensitive Rubber Resin Adhesive, Electrical and Mechanical Protection, Black Color, 8.5 mil, 1 1/2 in x 36 yd, 12 Rolls/Case
- FOR INDOOR AND OUTDOOR USE: For industrial, commercial and residential environments where flame retardant, sunlight and cold resistance is required
- PRIMARY INSULATION: Use as insulation on applications up to 600 V at maximum temperature of 80 °C (176 °F) and minimum temperature of -10 °C (14 °F) on joints and splices in wires and cable (UL510)
- FASTER OVERWRAP BUILD-UP: For the harnessing and bundling of wires and cables where faster build-up is needed
- CSA C22.2 No.197: Primary insulation to 1000 V at maximum temperature of 105 °C (221 °F) and minimum temperature of -18 °C (0 °F) on joints and splices in wires and cables with the Canadian Electrical Code, Part 1
- IEC 60454-3-1: Classification Type 7, Designation IEC 60454-3-1-7/F-PVCP/90 for thermal index of 90 °C (194 °F) and a minimum temperature rating of -18 °C (0 °F)
- CERTIFICATION: UL and CSA Listed, VDE Certified and RoHS Compliant
- STABILITY: 5-year shelf life from the date of manufacture
| 3M ID | 7000031459 |
|---|---|
| Part number | 88-1.5X36YD |
| Keywords | scotch vinyl electrical tape super 88 8.5-mil premium grade all weather insulating conformable cold weather elastic pvc pressure sensitive rubber based adhesive moisture tight solid dielectric cable insulations epoxy polyurethane resins low voltage |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Vinyl Electrical Tapes |
| Application | Electrical Maintenance |
| Backing (Carrier) Material | PVC |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 5.0 Year |
| Tape Grade | Professional |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Trademark 2 | Super 88™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 4.375 |
| Base - Customary Length Dimension | 4.375 |
| Base - Customary Width Dimension | 1.655905512 |
| Base - Metric Gross Weight | 390.9 G |
| Base - Metric Height Dimension | 111.125 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 111.125 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 42.06 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 31.671323185166056 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.8617869828806864 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.8617869828806864 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.375 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.375 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 1.6559055118110235 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.519 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 390.9 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 111.125 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 111.125 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 42.06 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 457.77401003620906 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 10.670373489748075 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 10.341884719092608 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.393700787401575 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.21259842519685 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.21259842519685 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 7501.572 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4.84 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 4.691 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.137 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.234 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.234 M |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 98004.13301614005 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1741.651871260533 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1654.631007130918 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.425196850393704 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.606 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 750.528 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.23 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1920 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1920 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 160 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |
Write Your Own Review


