Scotch® Vinyl Electrical Tape 66R, 1 in x 36 yd, Black, 36 rolls/Case
Scotch® Tape 66R is a 10 mil thick, premium grade, conformable electrical tape. It provides electrical, mechanical and moisture protection with the combination of elastic, PVC backing and a pressure sensitive, rubber resin adhesive. This flame retardant tape is designed to provide electrical insulation for 600V bus bar applications.
Special Price
$24.99
Regular Price
$29.40
| UPC | 00054007432500 |
|---|---|
| 3M ID | 7010397041 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Tape 66R Electrical Tape provides a protective jacket for high voltage cable splices. It is highly resistant to abrasion, moisture, alkalis, acid and varying weather conditions. This tape is compatible with solid, dielectric cable insulation. It is suitable for jacketing low and high voltage bus bar. It withstands a temperature range of 32 to 221 °F (0 to 105 °C). UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant.
- VERSATILE APPLICATION: For use as a dielectric insulating component for motors, coils, and transformers, or to function as electrical insulation in appliances or devices
- EFFECTIVE ELECTRICAL PROTECTION: Meets the UL510A standard and is temperature rated to 221 °F (105 °C)
- BUILT STRONG: Made with an elastic vinyl (PVC) film backing and noncorrosive rubber-based pressure-sensitive adhesive
- MULTI-PURPOSE: Functions as electrical and mechanical protection in electro-mechanical products
- FLAME RETARDANT: Meets UL 510A standards as flame retardant
- KEY SPECIFICATIONS: UL Component Recognized and RoHS Compliant
| 3M ID | 7010397041 |
|---|---|
| Part number | 66R-1X36YD-K |
| Keywords | 66RBLACK1"X36YD 66RBLACK1X36YD |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Vinyl Electrical Tapes |
| Application | Electrical Maintenance |
| Backing (Carrier) Material | Vinyl |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 36.0 LNYD |
| Base - Customary Width Dimension | 1.0 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 289.778 G |
| Base - Metric Length Dimension | 32.918 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.025 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 25.600009861437044 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.6388511341140946 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.6229888743498926 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 419.509 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 282.583 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 921.599988869269 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 22.99862319112643 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 22.427625932067595 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.6 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.6 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 15102.318 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 10.432 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 10.173 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 24.384 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 25.4 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 24.384 CM |
| Shipper - Item Quantity | 36 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90010.02253973013 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1884.9523416807033 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1794.207869942786 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.488188976377955 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.475 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 813.839 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.13 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 2880 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2880 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 80 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |
Write Your Own Review

