Scotch® Vinyl Electrical Tape 22, 3/4 in x 36 yd, Black, 12 rolls/carton, 48 rolls/Case
| UPC | 00054007100348 |
|---|---|
| 3M ID | 7000031344 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Vinyl Electrical Tape 22 provides mechanical strength and abrasion resistance for insulation applications. This 3/4-inch, 10-mil thick, black vinyl tape is compatible with solid dielectric cable insulations and can be used for bus bar insulations, harnessing, cable sheath repair, and sealing wire connectors.
This rubber-based adhesive has a polyvinyl backing that makes it cold weather- and corrosion-resistant, withstanding temperatures ranging from 15 to 176 ºF (-10 to 80 ºC). This flame-retardant tape performs continuously through high heat and cold indoor/outdoor conditions.
Scotch® Vinyl Electrical Tape 22 provides a long-lasting adhesion for heavy-duty repair projects. Scotch® Vinyl Electrical Tape 22 by 3M™ is UL Listed, CSA Certified and RoHS and Prop 65 compliant.
- OFFERS PROTECTION: Provides electrical and mechanical protection with pressure-sensitive, rubber-based adhesive
- COMPATIBLE: Compatible with solid dielectric cable insulation up to 600 volts
- DURABLE: Made of black PVC that prevents corrosion of electrical conductors
- THICKNESS: 10-mil thick
- UL LISTED: UL 510 Standard “Insulating Tape” (product category OANZ), File E129200
- CSA CERTIFIED: CSA Certification; Standard C22.2 No. 197-M1983 “PVC Insulating Tape,” File LR48770
- COMPLIANCE: RoHS Compliant
- WARNING: Cancer - www.P65Warnings.ca.gov. For more compliance information, visit www.3m.com/regs
| 3M ID | 7000031344 |
|---|---|
| Part number | 22-3/4X36YD |
| Keywords | 3m scotch vinyl electrical tape 22 3/4 in black heavy-duty insulation temperature corrosion resistant cold weather pressure-sensitive rubber-based adhesive solid dielectric cable wire indoor outdoor |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Vinyl Electrical Tapes |
| Application | Electrical Maintenance |
| Backing (Carrier) Material | PVC |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 5.0 Year |
| Tape Grade | Professional |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 5.25 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.812992126 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.25 |
| Base - Metric Gross Weight | 226.796 G |
| Base - Metric Height Dimension | 133.35 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 20.65 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 133.35 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 22.40810190281798 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.49999959214481493 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.4416961422874022 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.25 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.812992125984252 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.25 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 367.203 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 200.35 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 133.35 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 20.65 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 133.35 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1227.2158697860702 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 24.857120061344947 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 21.201855754319677 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.393700787401574 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.866141732283465 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.866141732283465 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 20110.465 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 11.275 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 9.617 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 26.4 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 27.6 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 27.6 CM |
| Shipper - Item Quantity | 48 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 48 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93976.56590588772 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1227.9748003697682 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1017.667029981126 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.45669291338583 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.54 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 461.606 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.18 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 2304 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2304 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |


