Scotch® Vinyl Electrical Tape 22, 1/2 in x 36 yd, Black, 2 rolls/carton, 48 rolls/Case
Scotch® Vinyl Electrical Tape 22 is a 10 mil thick, premium grade, heavy duty, vinyl electrical tape that's suitable for insulation applications requiring higher mechanical strength and abrasion resistance. The flame retardant tape is designed for low and high voltage bus applications and withstands a temperature range of 15 to 176 °F ( 10 to 80 °C).
Special Price
$15.63
Regular Price
$18.39
| UPC | 10054007100260 |
|---|---|
| 3M ID | 7000057495 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Tape 22 provides electrical and mechanical protection with the combination of an aggressive rubber resin adhesive and an elastic PVC backing. This tape is flame retardant and is highly resistant to UV rays, moisture, alkalis, acids, corrosion and varying weather conditions. It has increased mechanical strength and is suitable for both indoor and outdoor applications. The tape is compatible with solid dielectric cable insulations, synthetic cable insulations, jackets and splicing compounds. UL Listed, ASTM Approved, VDE, CSA Certified and RoHS 2011/65/EU Compliant.
- The combination of the pressure-sensitive, rubber-resin adhesive and the PVC backing offers electrical and mechanical protection
- Provides high resistance to UV rays, abrasion, moisture, alkalis, acids, corrosion and varying weather conditions
- Made of durable PVC
- Withstands a temperature range of 15 to 176 °F (-10 to 80 °C)
- UL Listed, ASTM Approved, VDE, CSA Certified and RoHS 2011/65/EU Compliant
| 3M ID | 7000057495 |
|---|---|
| Part number | 22-1/2X36YD |
| Keywords | 221/2X36YD 2212X36YD |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Vinyl Electrical Tapes |
| Application | Electrical Maintenance |
| Backing (Carrier) Material | PVC |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 5.0 Year |
| Tape Grade | Professional |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 36.0 LNYD |
| Base - Customary Width Dimension | 0.5 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 161.792 G |
| Base - Metric Length Dimension | 32.918 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.012 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 16.754129964952842 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.3566903032341571 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.2843963182184921 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 274.551 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 129.0 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 28.065674241584702 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.6990858333882468 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.5687926364369842 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.2362204724409445 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.2362204724409445 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 1.0236220472440944 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 459.914 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 258.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 0.133 M |
| Consumer - Metric Length Dimension | 0.133 M |
| Consumer - Metric Width Dimension | 0.026 M |
| Consumer - Item Quantity | 2 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 2 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 804.1982383177365 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 17.121099281277594 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 13.65102327448762 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.811023622047244 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.866141732283465 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.866141732283465 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 13178.448 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 7.766 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 6.192 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.173 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.276 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.276 M |
| Shipper - Item Quantity | 48 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 48 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 97210.82434290853 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1472.6879113949822 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1146.68595505696 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.593 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 520.128 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 4032 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 4032 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 84 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


