Scotch Vinyl Color Coding Electrical Tape 35, 3/4 in x 66 ft, White, 10 rolls/carton, 100 rolls/Case
| UPC | 00054007108283 |
|---|---|
| 3M ID | 7000006097 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Vinyl Color Coding Electrical Scotch 35 Tape
Scotch® Vinyl Electrical Tape 35 is a US-made, professional-grade, nominal 7-mil (0.178 mm) thick, electrical insulating PVC tape.
It is available in 10 fade-resistant colors and composed of an elastic vinyl (PVC) film backing coated on one side with a non-corrosive, rubber-based pressure-sensitive adhesive.
In accordance with NFPA 70, National Electrical Code–where flame, sunlight and cold resistance is required–this adhesive is best used as primary insulation on applications up to 600V at a maximum temperature of 80 °C (176 °F) and minimum temperature of -10 °C (14 °F) on joints and splices in wires and cables.
The tape's color-coded system helps identify cables on cell sites, phase coding, motor leads and piping systems to improve safety on industrial, commercial and residential jobs. ?
UL Listed, CSA Listed, and RoHS and Prop 65 compliant, use Scotch® Vinyl Electrical Tape 35 for critical indoor and outdoor operations where General Vinyl Electrical tape is not recommended.
- MULTI-CLIMATE USE: Resistant to abrasion, moisture, alkalis, acids, corrosion and varying weather conditions
- VERSATILE: Can be used for a variety of applications, including industrial, commercial and residential environments
- LONG LASTING: Durable tape has a 5-year shelf life
- COMPLIANCE: CSA and VDE Certified, UL 510 Listed, Prop 65 Compliant, IEC 60454-3-1-6/F-PVCP/90 and RoHS Compliant
- MULTIPLE COLOR OPTIONS: Available in 10 fade-resistant colors
- WARNING: Cancer - www.P65Warnings.ca.gov. For more compliance information, visit www.3m.com/regs
| 3M ID | 7000006097 |
|---|---|
| Part number | 35-3/4X66FT-WH |
| Keywords | 3m scotch vinyl color coding electrical tape 35 3/4 in white professional-grade insulating pvc non-corrosive rubber-based adhesive temperature sunlight cold flame resistance wire cable industrial commercial residential motor leads indoor outdoor |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Vinyl Electrical Tapes |
| Application | Electrical Maintenance |
| Backing (Carrier) Material | PVC |
| Product Color | White |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 5.0 Year |
| Tape Grade | Professional |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 3.62519685 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.87519685 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.62519685 |
| Base - Metric Gross Weight | 108.862 G |
| Base - Metric Height Dimension | 9.208 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.223 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 9.208 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 11.50187733446333 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.23999962785970144 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.23020669417344916 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.6251968503937007 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.8751968503937008 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.6251968503937007 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 188.482 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 104.42 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 9.208 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 2.223 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 9.208 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Inner - Billing Unit | ROL |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 118.27963813407942 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 2.5132697889076043 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 2.301626017210122 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 9.015748031496063 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 3.622047244094488 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 3.622047244094488 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 1938.256 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 1.044 KG |
| Inner - Metric Height Dimension | 22.9 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 9.2 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 9.2 CM |
| Inner - Item Quantity | 10 |
| Inner - Total Unit Quantity | 10 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Inner - Item Unit | RLS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | CAN |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1399.253704019219 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 25.727945996975215 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 23.020669417344916 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.68503937007874 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 18.818897637795274 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.677165354330708 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 22929.66 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 11.67 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 10.442 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 24.6 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 47.8 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 19.5 CM |
| Shipper - Item Quantity | 100 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 100 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 87630.09652003556 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1265.4533849411973 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1104.9921320325561 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.30708661417323 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.436 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 501.216 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.1 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 4800 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 4800 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |


