Scotch Vinyl Color Coding Electrical Tape 35, 3/4 in x 66 ft, Orange, 10 rolls/carton, 100 rolls/Case
Scotch® Vinyl Multi-Colored Electrical Tape 35 is a 7 mil thick, premium grade, electrical tape that comes in various colors. This flame retardant tape is suitable for wire and phase identification, color coding of motor leads and piping systems, and for marking safety areas. This tape is 600V rated and withstands a temperature range of 14 to 221 °F (-10 to 105 °C).
Special Price
$8.08
Regular Price
$9.50
| UPC | 00054007108696 |
|---|---|
| 3M ID | 7000031581 |
| Packaging | Roll |
Scotch Vinyl Color Coding Electrical Tape 35, 3/4 in x 66 ft, Orange, 10 rolls/carton, 100 rolls/Case is available to buy in increments of 10
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
VinyL Electrical Tape 35, Scotch, Color Coding
Scotch® Vinyl Multi-Colored Electrical Tape 35 provides electrical and mechanical protection with the combination of an aggressive, pressure sensitive, rubber resin adhesive and an elastic PVC backing. This tape is flame retardant and is highly resistant to UV rays, abrasion, moisture, alkalis, acids, solvents and varying weather conditions. It stretches easily and adheres virtually in any shape. Ideal for insulating electrical wires and is compatible with synthetic cable insulations, jackets and splicing compounds. UL Listed, VDE, CSA Certified and RoHS 2011/65/EU Compliant.
- MULTI-CLIMATE USE: Resistant to abrasion, moisture, alkalis, acids, corrosion and varying weather conditions
- VERSATILE: Can be used for a variety of applications, including industrial, commercial and residential environments
- LONG LASTING: Durable tape has a 5-year shelf life
- COMPLIANCE: CSA and VDE Certified, UL 510 Listed, Prop 65 Compliant, IEC 60454-3-1-6/F-PVCP/90 and RoHS Compliant
- MULTIPLE COLOR OPTIONS: Available in 10 fade-resistant colors
- WARNING: Cancer - www.P65Warnings.ca.gov. For more compliance information, visit www.3m.com/regs
| 3M ID | 7000031581 |
|---|---|
| Part number | 35-3/4X66FT-OR |
| Keywords | 3m scotch vinyl color coding electrical tape 35 3/4 in orange professional-grade insulating pvc non-corrosive rubber-based adhesive temperature sunlight cold flame resistance wire cable industrial commercial residential motor leads indoor outdoor |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Vinyl Electrical Tapes |
| Application | Electrical Maintenance |
| Backing (Carrier) Material | PVC |
| Product Color | Orange |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 5.0 Year |
| Tape Grade | Professional |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 3.6 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.85 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.55 |
| Base - Metric Gross Weight | 108.862 G |
| Base - Metric Height Dimension | 9.144 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.159 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 9.017 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 10.863019757535579 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.23999962785970144 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.2259738187394995 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.6 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.85 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.55 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 178.013 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 102.5 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 9.144 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 2.159 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 9.017 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Inner - Billing Unit | ROL |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 117.2466281940438 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 2.6896395986555066 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 2.259738187394995 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 3.622047244094488 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 8.937007874015748 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 3.622047244094488 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 1921.328 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 1.025 KG |
| Inner - Metric Height Dimension | 9.2 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 22.7 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 9.2 CM |
| Inner - Item Quantity | 10 |
| Inner - Total Unit Quantity | 10 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Inner - Item Unit | RLS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | CAN |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1399.253704019219 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 25.309067698823945 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 22.597381873949953 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.68503937007874 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 18.818897637795274 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.677165354330708 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 22929.66 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 11.48 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 10.25 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 24.6 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 47.8 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 19.5 CM |
| Shipper - Item Quantity | 100 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 100 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88423.40519326708 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1250.0210265882558 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1084.6743299495977 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.7007874015748 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.449 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 492.0 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.11 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 4800 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 4800 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


