Scotch® Vinyl Color Coding Electrical Tape 35, 1/2 in x 20 ft, White, 10 rolls/carton, 100 rolls/Case
Scotch® Vinyl Multi-Colored Electrical Tape 35 is a 7 mil thick, premium grade, electrical tape that comes in various colors. This flame retardant tape is suitable for wire and phase identification, color coding of motor leads and piping systems, and for marking safety areas. This tape is 600V rated and withstands a temperature range of 14 to 221 °F (-10 to 105 °C).
Special Price
$2.50
Regular Price
$2.94
| UPC | 00054007102328 |
|---|---|
| 3M ID | 7000058436 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
For purposes of color-coding, phasing and insulating power systems, you can trust Scotch® Vinyl Electrical Tape 35. Its strong rubber-resin adhesive and elastic PVC backing provide reliable durability in electrical and mechanical applications. This flame-retardant tape is tough against abrasion and moisture, and offers great resistance from contact with chemicals, solvents, acids and alkalis. Use it for insulating electrical wires and on synthetic cables, jackets and splicing compounds. This tape is VDE and CSA Certified, UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant for safety.
- The combination of the pressure-sensitive, rubber-resin adhesive and the PVC backing offers excellent electrical and mechanical protection
- Flame-retardant and highly resistant to UV rays, abrasion, moisture, alkalis, solvents and many acids
- Suitable for use in phase identification, color-coding of motor leads and piping systems and for marking safety areas
- Made of durable PVC
- Withstands a temperature range of 14 to 221 °F (-10 to 105 °C)
- UL Listed, VDE, CSA Certified and RoHS 2015/863/EU Compliant
| 3M ID | 7000058436 |
|---|---|
| Part number | 35-1/2X20FT-WH |
| Keywords | 35WHITE1/2 35WHITE12 |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Vinyl Electrical Tapes |
| Application | Electrical Maintenance |
| Backing (Carrier) Material | PVC |
| Product Color | White |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 5.0 Year |
| Tape Grade | Professional |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 1.9 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.55 |
| Base - Customary Width Dimension | 1.85 |
| Base - Metric Gross Weight | 20.865 G |
| Base - Metric Height Dimension | 48.26 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 13.97 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 46.99 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.04599945100487471 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.044974301485715025 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.9 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.55 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 1.85 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 31680.291 MMQ |
| Consumer - Metric Net Weight | 20.4 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 48.26 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 13.97 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 46.99 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Inner - Billing Unit | ROL |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 27.065250980895662 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.470025542978159 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.4497430148571503 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 2.1653543307086616 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 5.669291338582677 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 2.204724409448819 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 443.52 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 204.0 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 5.5 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 14.4 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 5.6 CM |
| Inner - Item Quantity | 10 |
| Inner - Total Unit Quantity | 10 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Inner - Item Unit | RLS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 346.83540626923775 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.255820330487482 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.497430148571502 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.25984251968504 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.535433070866143 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 4.803149606299213 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 5683.614 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.384 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.04 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 15.9 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 29.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 12.2 CM |
| Shipper - Item Quantity | 100 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 100 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 86836.78784680404 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1166.2453669580025 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 971.4449120914446 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.91338582677165 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.423 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 440.64 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.09 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 21600 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 21600 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 216 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 36 |
Write Your Own Review


