Scotch® Vinyl Color Coding Electrical Tape 35, 1/2 in x 20 ft, Red, 10 rolls/carton, 100 rolls/Case
Scotch® Vinyl Multi-Colored Electrical Tape 35 is a 7 mil thick, premium grade, electrical tape that comes in various colors. This flame retardant tape is suitable for wire and phase identification, color coding of motor leads and piping systems, and for marking safety areas. This tape is 600V rated and withstands a temperature range of 14 to 221 °F (-10 to 105 °C).
Special Price
$2.50
Regular Price
$2.94
| UPC | 00054007102243 |
|---|---|
| 3M ID | 7000132636 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Vinyl Electrical Tape 35 is a 7-mil thick, premium grade color-coding all-weather vinyl insulating tape. It is designed to perform in ambient temperatures up to 221 °F (105 °C). The tape is conformable for cold weather application down to 14 °F (-10 °C). It has excellent resistance to abrasion, moisture, alkalies, acids, corrosion and varying weather conditions (including UV exposure). The combination of an elastic PVC backing and aggressive pressure-sensitive rubber-based adhesive provides moisture-tight electrical and mechanical protection.
Ideal for insulating electrical wires and is compatible with synthetic cable insulations, jackets and splicing compounds.
UL Listed, VDE, CSA Certified and RoHS Compliant.
- RESIDENTIAL, COMMERCIAL AND INDUSTRIAL ENVIRONMENTS: Used for harsh indoor and weather protected outdoor uses
- EASILY IDENTIFIED: Insulation for electrical wiring and cable on cell sites
- PERFECT FOR MARKING AND COLOR-CODING: Motor leads, piping systems, safety areas and more
- FLAME-RETARDANT AND HIGHLY RESISTANT: To UV rays, abrasion, moisture, alkalis, solvents and many acids
- OPERATING TEMPERATURE: Range of 14 to 221 °F (-10 to 105 °C)
- COMPLIANCE: UL Listed, VDE, CSA Certified, RoHS Compliant
- STABILITY: 5-year shelf life (from date of manufacture)
- ? WARNING: Cancer - www.P65Warnings.ca.gov. For more compliance information, visit www.3m.com/regs
| 3M ID | 7000132636 |
|---|---|
| Part number | 35-1/2X20FT-RD |
| Keywords | vinyl coding electrical tape matte red roll 3m scotch insulation catalogue commercial high temperature home depot color target 33 35 88 33+ wide 66r 66 67 67r |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Vinyl Electrical Tapes |
| Application | Electrical Maintenance |
| Backing (Carrier) Material | PVC |
| Product Color | Red |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 5.0 Year |
| Tape Grade | Professional |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 2 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.5 |
| Base - Customary Width Dimension | 2 |
| Base - Metric Gross Weight | 22.271 G |
| Base - Metric Height Dimension | 50.8 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 12.7 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 50.8 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.04909915041119409 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.04909694578857224 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 32774.13 MMQ |
| Consumer - Metric Net Weight | 22.27 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 50.8 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 12.7 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 50.8 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Inner - Billing Unit | ROL |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 24.37849757589279 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.5000084106353023 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.4909694578857224 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 2.125984251968504 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 5.393700787401575 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 2.125984251968504 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 399.492 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 222.7 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 5.4 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 13.7 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 5.4 CM |
| Inner - Item Quantity | 10 |
| Inner - Total Unit Quantity | 10 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Inner - Item Unit | RLS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 346.83540626923775 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.14999844463874 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.9096945788572235 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.25984251968504 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.535433070866143 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 4.803149606299213 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 5683.614 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.336 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.227 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 15.9 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 29.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 12.2 CM |
| Shipper - Item Quantity | 100 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 100 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 86043.47917357252 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1141.9945181176658 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1060.4940290331604 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.51968503937008 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.41 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 481.032 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.08 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 21600 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 21600 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 216 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 36 |
Write Your Own Review


