Scotch® Varnished Cambric Tape 2520, 3/4 in x 60 ft, Yellow, 1 roll/carton, 20 rolls/Case
Scotch® Tape 2520 is an 8 mil thick, highly conformable, premium grade tape that's suitable for bus bars, motor leads and service drop connections. It withstands temperatures up to 221 °F (105 °C).
Special Price
$50.88
Regular Price
$59.86
| UPC | 00054007048367 |
|---|---|
| 3M ID | 7000031629 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch Varnished Cambric Tape 2520 is an 8-mil thick conformable tape with a non-corrosive, pressure-sensitive adhesive that is suitable for bus bar, motor leads and service drop connections. Varnished Cambric tapes are flexible, electrically insulating and moisture resistant with a smooth finish. The tape is made from straight-cut woven cotton cambric fabric that is oil primed and coated with a high-grade yellow electrical insulating varnish.
- Tape is made from oil primed and coated straight-cut woven cotton cambric fabric
- Tape provides protective resistance to abrasion, puncture and cut-through
- This varnished cambric tape is rated up to 221F (105C)
- Non-corrosive pressure-sensitive adhesive holds tape in position until jacketing is applied
- This tape should not be used as primary insulation for splicing and terminating PILC Cable
- RoHS 2011/65/EU Compliant
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7000031629 |
|---|---|
| Part number | 2520-3/4X60FT |
| Keywords | scotch varnished cambric tape 2520 8-mil straight-cut woven cotton fabric oil primed high-grade yellow electrical insulating varnish flexible moisture resistant smooth finish pressure-sensitive adhesive and 8-mils abrasion puncture cut-through resistance |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Cambric Cloth Tapes |
| Application | Electrical Maintenance |
| Application/Industry | Appliance and Fixture Commercial Construction Industrial Construction Irrigation Maintenance and Repair Operations Mining Solar Utility Wind Power |
| Backing (Carrier) Material | Cotton Cloth |
| Color Family | Yellow |
| Product Color | Yellow |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 5.0 Year |
| Tape Grade | Professional |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 3.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 1 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 102.1 G |
| Base - Metric Height Dimension | 8.89 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 8.89 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 12.250028437064747 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.22509196969076 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.22509196969076 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 200.742 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 102.1 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 8.89 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 8.89 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 334.9324808885838 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.0000841063530235 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.5018393938152 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.511811023622047 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 7.7952755905511815 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.7952755905511815 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 5488.56 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.268 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.042 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 14.0 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 19.8 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 19.8 CM |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 87630.09652003556 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1080.2650847059 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 945.3862727011921 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.30708661417323 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.436 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 428.82 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.1 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 4200 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 4200 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 210 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 30 |
Write Your Own Review


