Scotch® Varnished Cambric Tape 2520, 2 in x 36 yd, Yellow, 16 rolls/Case
Scotch® Tape 2520 is an 8 mil thick, highly conformable, premium grade tape that's suitable for bus bars, motor leads and service drop connections. It withstands temperatures up to 221 °F (105 °C).
Special Price
$196.21
Regular Price
$230.83
| UPC | 00054007048343 |
|---|---|
| 3M ID | 7000132814 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Varnished Cambric Tapes are made from straight-cut woven cotton cambric fabric. The fabric is oil primed and coated with a high-grade yellow electrical insulating varnish. Varnished cambric tapes are flexible, electrically insulating and moisture resistant with a smooth finish. Scotch® Varnished Cambric Tape 2520 is yellow with a pressure-sensitive adhesive and 8 mils thick.
These tapes perform continuously in temperatures up to 105 °C (221 °F) with excellent resistance to abrasion, puncture and cut-through. The adhesive on Scotch® Varnished Cambric Tape 2520 holds the tape in position after application.
ASTM Approved and RoHS Compliant.
- STRONG ALL-AROUND: Excellent dielectric strength and tensile threshold
- OPERATING TEMPERATURE: Electrical properties are stable up to 105 °C
- ABRASION AND PUNCTURE RESISTANT: High puncture and cut-through resistance
- NON-CORROSIVE ADHESIVE: Adhesive holds film in position until the jacket is applied
- COMPLIANCE: RoHS Compliant
- STABILITY: 5-year shelf life (from date of manufacture)
- FOR INDUSTRIAL USE ONLY: Not assessed for consumer use or sale
| 3M ID | 7000132814 |
|---|---|
| Part number | 2520-2X36YD-K |
| Keywords | varnished cambric tape 2520 2010 insulated cable rubber electrical splicing uhmw home depot 3m scotch letter type yellow tan |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Cambric Cloth Tapes |
| Application | Electrical Maintenance |
| Application/Industry | Appliance and Fixture Commercial Construction Industrial Construction Irrigation Maintenance and Repair Operations Mining Solar Utility Wind Power |
| Backing (Carrier) Material | Cotton Cloth |
| Color Family | Yellow |
| Product Color | Yellow |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 5.0 Year |
| Tape Grade | Professional |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 2 |
| Base - Customary Length Dimension | 3 |
| Base - Customary Width Dimension | 3 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.467 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 50.8 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 76.2 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 76.2 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 17.999990724390898 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.0295587644033783 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.0053079155630418 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 2.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 3.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 3.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 294.967 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 0.456 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 50.8 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 76.2 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 76.2 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 751.1239353187368 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 16.49939570191624 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 16.08713127163052 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.196850393700787 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.582677165354331 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.582677165354331 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12308.716 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 7.484 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 7.297 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.259 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.218 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.218 M |
| Shipper - Item Quantity | 16 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 16 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 16 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90803.33121296164 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1349.2290445714507 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1286.9682971078196 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.669291338582674 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.488 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 583.759 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.16 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 1280 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1280 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 80 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |
Write Your Own Review


