Scotch® Varnished Cambric Tape 2510, 6 in x 36 yd, Yellow, 4 Rolls/Case
Scotch® Tape 2510 is a 7 mil thick, premium grade varnished cambric tape that's suitable for insulating bus bars, motor leads and service drop connections. The electrical properties of the tape remain stable in a temperature range of 32 to 221 °F (0 to 105 °C).
Special Price
$640.36
Regular Price
$753.36
| UPC | 00051128619810 |
|---|---|
| 3M ID | 7100179379 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Tape 2510 has a straight cut, woven cotton, cambric fabric backing that provides high tensile strength and ruggedness. This fabric is coated and oil primed with yellow electrical insulating varnish. This moisture resistant tape offers excellent dielectric strength with cut through and puncture resistance. ASTM Approved and RoHS 2011/65/EU Compliant.
- Straight cut woven cotton cambric fabric is infused with yellow varnish for electrical insulation
- Provides excellent tensile strength
- Withstands a temperature range of 32 to 221 °F (0 to 105 °C)
- ASTM Approved and RoHS 2011/65/EU Compliant
| 3M ID | 7100179379 |
|---|---|
| Part number | 2510-6X36YD-K |
| Keywords | 3M, Scotch Tape 2510, varnished cambric tape, electrical insulation tape, insulating tape, bus bar insulation, motor leads insulation, service drop connections, premium grade tape, yellow varnished tape, high tensile strength tape, moisture resistant tape, dielectric strength tape, cut through resistance, puncture resistance, ASTM Approved tape, RoHS Compliant tape, woven cotton fabric tape, electrical insulating varnish, tape for electrical equipment, long-haul network tape, power supply tape, maintenance and repair tape, energy sector tape, manufacturing tape, electrical equipment manufacturing tape, equipment and facility maintenance tape, consumer tape, design and construction tape, healthcare tape, rig fabrication and maintenance tape. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Cambric Cloth Tapes |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 0.998 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 152.4 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 95.25 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 95.25 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 84.37502898627845 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 2.2002133766050784 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 2.2002133766050784 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.75 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.75 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1382.659 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.998 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 152.4 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 95.25 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 95.25 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 762.4691036783648 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 10.999999845676417 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 8.799998112843035 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.25 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.624803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.624803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12494.63 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4989.516 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 3991.612 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 26.035 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 21.907 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.907 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92695.06727989834 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 914.9999591042504 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 703.9999372123477 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.519 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 319.329 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 116.84 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 320 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 320 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 80 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |
Write Your Own Review


