Scotch® Varnished Cambric Tape 2510, 3/4 in x 60 ft, Yellow, 1 roll/carton, 20 rolls/Case
| UPC | 00054007417200 |
|---|---|
| 3M ID | 7000031578 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Varnished Cambric Tapes are made from straight-cut woven cotton cambric fabric. The fabric is oil primed and coated with a high-grade yellow electrical insulating varnish. Varnished cambric tapes are flexible, electrically insulating and moisture resistant with a smooth finish. Scotch® Varnished Cambric Tape 2510 is yellow, non-adhesive coated and 7 mils thick.
These tapes perform continuously in temperatures up to 105 °C (221 °F) with excellent resistance to abrasion, puncture and cut-through. The adhesive on Scotch® Varnished Cambric Tape 2520 holds the tape in position after application.
For insulating joints requiring rapid and clean re-entry such as motor lead and service drop connections, heavy split- bolts in raceways and bus bar insulating. Use in areas where mechanical protection and puncture resistance is critical.
Note: Scotch Varnished Cambric Tapes 2510 and 2520 should not be used as primary insulation for splicing and terminating PILC Cable
ASTM Approved and RoHS Compliant.
- STRONG ALL-AROUND: Excellent dielectric strength and tensile threshold
- OPERATING TEMPERATURE: Electrical properties are stable up to 105 °C
- ABRASION AND PUNCTURE RESISTANT: High puncture and cut-through resistance
- NON-ADHESIVE: Non-adhesive coated to allow for easy re-entry
- COMPLIANCE: RoHS Compliant
- STABILITY: 5-year shelf life (from date of manufacture)
- FOR INDUSTRIAL USE ONLY: Not assessed for consumer use or sale
| 3M ID | 7000031578 |
|---|---|
| Part number | 2510-3/4X60FT |
| Keywords | varnished cambric tape 2520 2010 insulated cable rubber electrical splicing uhmw home depot 3m scotch letter type yellow tan |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Cambric Cloth Tapes |
| Application | Electrical Maintenance |
| Application/Industry | Appliance and Fixture Commercial Construction Industrial Construction Irrigation Maintenance and Repair Operations Mining Solar Utility Wind Power |
| Backing (Carrier) Material | Cotton Cloth |
| Color Family | Yellow |
| Product Color | Yellow |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 5.0 Year |
| Tape Grade | Professional |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 3.65 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.9 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.65 |
| Base - Metric Gross Weight | 82.6 G |
| Base - Metric Height Dimension | 9.271 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.286 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 9.271 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 11.990250358453473 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.18210182856470888 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.18210182856470888 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.65 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.9 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.65 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 196.485 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 82.6 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 9.271 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 2.286 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 9.271 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 334.9324808885838 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.499634771193351 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.642036571294178 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.511811023622047 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 7.7952755905511815 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.7952755905511815 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 5488.56 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.041 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.652 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 14.0 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 19.8 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 19.8 CM |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 87630.09652003556 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 974.4431988571589 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 764.8276799717773 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.30708661417323 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.436 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 346.92 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.1 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 4200 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 4200 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 210 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 30 |

