Scotch® Varnished Cambric Tape 2510, 3/4 in x 36 yd, Yellow, 1 Roll/Carton, 48 rolls/Case
Scotch® Tape 2510 is a 7 mil thick, premium grade varnished cambric tape that's suitable for insulating bus bars, motor leads and service drop connections. The electrical properties of the tape remain stable in a temperature range of 32 to 221 °F (0 to 105 °C).
Special Price
$57.66
Regular Price
$67.84
| UPC | 00054007106616 |
|---|---|
| 3M ID | 7000132185 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
A clean, non-adhesive solution for electrical connections is made possible with Scotch® Tape 2510. Its fabric backing is made of straight-cut woven cotton cambric fabric for rugged durability and great tensile strength. The fabric is oil-primed and coated with yellow electrical-grade varnish for reliable insulation, and our cambric tape repels moisture, provides excellent dielectric support and is tough against puncture and cut-through forms of breakage. This tape is ASTM Approved and RoHS 2011/65/EU Compliant.
- Straight cut woven cotton cambric fabric is infused with yellow varnish for electrical insulation
- Provides excellent tensile strength
- Withstands a temperature range of 32 to 221 °F (0 to 105 °C)
- ASTM Approved and RoHS 2011/65/EU Compliant
| 3M ID | 7000132185 |
|---|---|
| Part number | 2510-3/4X36YD |
| Keywords | 25103/4X36YD 251034X36YD |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Cambric Cloth Tapes |
| Application | Electrical Maintenance |
| Application/Industry | Appliance and Fixture Commercial Construction Industrial Construction Irrigation Maintenance and Repair Operations Mining Solar Utility Wind Power |
| Backing (Carrier) Material | Cotton Cloth |
| Color Family | Yellow |
| Product Color | Yellow |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 5.0 Year |
| Tape Grade | Professional |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 0.75 |
| Base - Customary Length Dimension | 3 |
| Base - Customary Width Dimension | 3 |
| Base - Metric Gross Weight | 147.417 G |
| Base - Metric Height Dimension | 19.05 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 76.2 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 76.2 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 6.750019405550622 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.32499885304508097 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.3163633462352993 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.75 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 3.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 3.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 110.613 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 143.5 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 19.05 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 76.2 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 76.2 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 751.1239353187368 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 15.599909672201937 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 15.185440619294369 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.196850393700787 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.582677165354331 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.582677165354331 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12308.716 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 7.076 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 6.888 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.259 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.218 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.218 M |
| Shipper - Item Quantity | 48 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 48 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91596.63988619315 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1276.4764980504413 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1214.8352495435495 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.06299212598425 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.501 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 551.04 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.17 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 3840 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3840 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 80 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |
Write Your Own Review


