Scotch® Varnished Cambric Tape 2510, 29 in x 25 yd, Yellow, 1 roll/Case
Scotch® Tape 2510 is a 7 mil thick, premium grade varnished cambric tape that's suitable for insulating bus bars, motor leads and service drop connections. The electrical properties of the tape remain stable in a temperature range of 32 to 221 °F (0 to 105 °C).
Special Price
$1,494.46
Regular Price
$1,758.19
| UPC | 00051128606223 |
|---|---|
| 3M ID | 7100064117 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Tape 2510 has a straight cut, woven cotton, cambric fabric backing that provides high tensile strength and ruggedness. This fabric is coated and oil primed with yellow electrical insulating varnish. This moisture resistant tape offers excellent dielectric strength with cut through and puncture resistance. ASTM Approved and RoHS 2011/65/EU Compliant.
- Straight cut woven cotton cambric fabric is infused with yellow varnish for electrical insulation
- Provides excellent tensile strength
- Withstands a temperature range of 32 to 221 °F (0 to 105 °C)
- ASTM Approved and RoHS 2011/65/EU Compliant
| 3M ID | 7100064117 |
|---|---|
| Part number | 2510-29X25YD-LOG |
| Keywords | 3M, Scotch Tape 2510, varnished cambric tape, electrical insulation tape, insulating tape, bus bar insulation, motor leads insulation, service drop connections, premium grade tape, yellow varnished tape, high tensile strength tape, moisture resistant tape, dielectric strength tape, cut through resistance, puncture resistance, ASTM Approved tape, RoHS Compliant tape, woven cotton fabric tape, electrical insulating varnish, tape for electrical equipment, long-haul network tape, power supply tape, maintenance and repair tape, energy sector tape, manufacturing tape, electrical equipment manufacturing tape, equipment and facility maintenance tape, consumer tape, design and construction tape, healthcare tape, rig fabrication and maintenance tape. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Cambric Cloth Tapes |
| Color Family | Yellow |
| Product Color | Yellow |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 5.0 Year |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 31.75 INCH |
| Base - Customary Length Dimension | 4.875 INCH |
| Base - Customary Width Dimension | 4.875 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 296.5 G |
| Base - Metric Height Dimension | 0.80645 M |
| Base - Metric Length Dimension | 0.123 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.123 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 756.2706778956865 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.6536706073781621 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.1838655266621879 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 12393.056 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 83.4 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 756.2706778956865 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.6536706073781621 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.1838655266621879 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.881889763779528 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 31.73228346456693 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 4.881889763779528 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12393.056 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 296.5 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 83.4 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 12.4 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 80.6 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 12.4 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88423.03905080252 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 79.36641438655593 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 13.238758844201898 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.7007874015748 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1448.994 CDM |
| Pallet - Metric Net Weight | 6.005 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 111.0 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 122.0 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 107.0 CM |
| Pallet - Item Quantity | 72 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 72 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 72 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review


