Scotch® Varnished Cambric Tape 2510, 2 in x 36 yd, Yellow, 4 rolls/carton, 16 rolls/Case
| UPC | 10054007107115 |
|---|---|
| 3M ID | 7000132188 |
| Packaging | Bag |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Varnished Cambric Tape 2510 insulates electrical joints in areas where mechanical protection and puncture resistance are critical.
This premium-grade varnished cambric tape is perfect for insulating joints requiring rapid and clean re-entry. These include motor leads and service drop connections, heavy split- bolts in raceways, and bus bar insulation. Varnished cambric tape can withstand temperatures up to 221 °F (105 °C).
The straight-cut woven cotton cambric fabric tape is coated and oil-primed with a yellow varnish to provide insulation stability. Each roll measures 2 in x 36 yds and 7 mils thick and has a 5-year shelf life for long-lasting insulation.
Note: Scotch® Varnished Cambric Tapes should not be used as primary insulation for splicing and terminating PILC Cables.
For an easy-to-use insulation solution, choose Scotch® Varnished Cambric Tape 2510 from 3M™.
- STABILITY: Electrical properties are stable up to 221°F (105°C)
- DURABLE: High puncture and cut-through resistant
- COMPLIANCE: RoHS Compliant
- LONG LASTING: 5-year shelf life
- ADDITIONAL INFORMATION: For industrial use only. Not assessed for consumer use or sale.
| 3M ID | 7000132188 |
|---|---|
| Part number | 2510-2X36YD |
| Keywords | 3m scotch varnished cambric tape 2510 2 in yellow cotton fabric high-grade electrical insulating joints non-adhesive 7-mils motor lead drop connections heavy split-bolts raceways bus bar mechanical protection puncture cut-through resistance |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Cambric Cloth Tapes |
| Application | Electrical Maintenance |
| Application/Industry | Appliance and Fixture Commercial Construction Industrial Construction Irrigation Maintenance and Repair Operations Mining Solar Utility Wind Power |
| Backing (Carrier) Material | Cotton Cloth |
| Color Family | Yellow |
| Product Color | Yellow |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 5.0 Year |
| Tape Grade | Professional |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 36.0 LNYD |
| Base - Customary Width Dimension | 2.0 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 368.5 G |
| Base - Metric Length Dimension | 32.918 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.05 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 46.945200189612976 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.8124034361512739 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.7749248515798447 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 769.294 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 351.5 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 141.5308440853102 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 3.099699406319379 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 3.099699406319379 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 17.992125984251967 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.984251968503937 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 7.9921259842519685 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2319.275 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 1.406 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 0.457 M |
| Consumer - Metric Length Dimension | 0.025 M |
| Consumer - Metric Width Dimension | 0.203 M |
| Consumer - Item Quantity | 4 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 4 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | BAG |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 751.1239353187368 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 12.998454978420382 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 12.398797625277515 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.196850393700787 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.582677165354331 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.582677165354331 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12308.716 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5.896 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 5.624 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.259 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.218 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.218 M |
| Shipper - Item Quantity | 16 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 16 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91596.63988619315 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1069.2419715966562 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 991.9038100222012 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.06299212598425 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.501 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 449.92 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.17 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 1280 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1280 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 80 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |


