Scotch® Varnished Cambric Tape 2510, 1-1/2 in x 36 yd, Yellow, 24 rolls/Case
Scotch® Tape 2510 is a 7 mil thick, premium grade varnished cambric tape that's suitable for insulating bus bars, motor leads and service drop connections. The electrical properties of the tape remain stable in a temperature range of 32 to 221 °F (0 to 105 °C).
Special Price
$115.36
Regular Price
$135.72
| UPC | 00054007107033 |
|---|---|
| 3M ID | 7000132187 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch Varnished Cambric Tape 2510 is a 7-mil thick conformable tape without adhesive, which allows for easy re-entry and is suitable for bus bar, motor leads and service drop connections. Varnished Cambric tapes are flexible, electrically insulating and moisture resistant with a smooth finish. The tape is made from straight-cut woven cotton cambric fabric that is oil primed and coated with a high-grade yellow electrical insulating varnish.
- Tape is made from oil primed and coated straight-cut woven cotton cambric fabric
- Tape provides protective resistance to abrasion, puncture and cut-through
- This varnished cambric tape is rated up to 221F (105C)
- Tape is non-adhesive to allow for easy re-entry
- This tape should not be used as primary insulation for splicing and terminating PILC Cable
- RoHS 2011/65/EU Compliant
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7000132187 |
|---|---|
| Part number | 2510-1.5X36YD-K |
| Keywords | 251011/2X36YD 2510112X36YD |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Cambric Cloth Tapes |
| Application | Electrical Maintenance |
| Application/Industry | Appliance and Fixture Commercial Construction Industrial Construction Irrigation Maintenance and Repair Operations Mining Solar Utility Wind Power |
| Backing (Carrier) Material | Cotton Cloth |
| Color Family | Yellow |
| Product Color | Yellow |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 5.0 Year |
| Tape Grade | Professional |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 1.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 3 |
| Base - Customary Width Dimension | 3 |
| Base - Metric Gross Weight | 243.579 G |
| Base - Metric Height Dimension | 3.81 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 7.62 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 7.62 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 13.49997778735715 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.536999773607303 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.5369159979476728 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 1.5 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 3.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 3.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 221.225 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 243.541 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 3.81 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 7.62 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 7.62 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 751.1239353187368 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 14.398390343294356 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 12.886019224706095 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.196850393700787 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.582677165354331 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.582677165354331 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12308.716 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 6.531 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 5.845 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.259 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.218 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.218 M |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91596.63988619315 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1181.6777253109437 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1030.8793333538658 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.06299212598425 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.501 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 467.599 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.17 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 1920 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1920 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 80 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |
Write Your Own Review


