Scotch® Transparent Tape 600H2, Clear, 1/2 in. x 36 yd., 2-Pack
Scotch® Transparent Tape is the classic, glossy finish tape. A great value for general purpose wrapping, sealing and mending. Clear when applied and does not yellow.
Special Price
$3.84
Regular Price
$4.52
| UPC | 00021200523618 |
|---|---|
| 3M ID | 7010384284 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
When you have a million and one things to do, there's one tape to get Scotch® Transparent Tape. It's clearly strong holds things together in an instant; keeps things together for a long time. Clearly multi purpose ideal for all the jobs you need to get done. And clearly...clear using 3M adhesive technology, it goes on transparently and won't yellow with age. Scotch® Transparent Tape Refills fit into all standard dispensers, glide off the roll smoothly, and cut easily without wasted tape. Whatever you need to get done, wherever you are home, work or school Scotch® Transparent Tape Refill Rolls are clearly ready to go to work.
- Classic glossy-finish
- Ideal for multi-purpose sealing and label protection
- Instant adhesion, excellent holding power
- Crystal clear
- Ideal on shiny surfaces
- Pulls off the roll smoothly and cuts easily
- Strong, secure, won’t yellow with age
- Photo safe
- 1/2 in. x 1296 in., 2 Rolls, 1 in. core
- Makes a great complement to decorative gift-wrapping paper
- Easy-to-apply design that doesn't dry out or yellow
- Great for basic taping jobs around the house
| 3M ID | 7010384284 |
|---|---|
| Keywords | Scotch, Scotch Tape, Transparent, Transparent Tape, Office Tape, Invisible, Invisible Tape, Mending Tape, Home Tape, School Tape, Giftwrapping, Photo Safe, USA, Giftwrap, Mending, Packaging, Light Packaging, Label Protection |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Office Tapes > Correction Tapes |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Sub-Category | Clear Tapes |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 72.575 G |
| Base - Metric Height Dimension | 65.888 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 31.75 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 66.67 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 8.510981588892312 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.1600004867806749 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.13576727492131316 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.594015748031496 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.25 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.6248031496062993 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 139.47 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 61.583 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 65.888 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 31.75 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 66.67 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 587.5519861275943 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 8.179149927058958 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 6.516829196223032 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.1 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.2 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.6 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 9628.252 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3710.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2955.984 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 15.494 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 28.448 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.844 CM |
| Shipper - Item Quantity | 48 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 48 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92267.90107123522 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1089.9984935813625 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 821.120513998064 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.07086614173228 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.512 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 372.454 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.221 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 6048 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 6048 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 126 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 18 |
Write Your Own Review


