Scotch® Transparent Tape 600-72-3PK, 1 in x 2592 in (25,4 mm x 65,8) 3PK
Scotch® Transparent Tape is the classic, glossy finish tape. A great value for general purpose wrapping, sealing and mending. Clear when applied and won't dry out.
Special Price
$19.99
Regular Price
$23.52
| UPC | 00051135815847 |
|---|---|
| 3M ID | 7010332683 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
When you have a million and one things to do, there's one tape to get Scotch® Transparent Tape. It's clearly strong holds things together in an instant; keeps things together for a long time. Clearly multi purpose ideal for all the jobs you need to get done. And clearly...clear using 3M adhesive technology, it goes on transparently and won't yellow with age. Scotch® Transparent Tape Refills fit into all standard dispensers, glide off the roll smoothly, and cut easily without wasted tape. Whatever you need to get done, wherever you are home, work or school Scotch® Transparent Tape Refill Rolls are clearly ready to go to work.
- Classic glossy-finish
- Ideal for multi-purpose sealing and label protection
- Instant adhesion, excellent holding power
- Crystal clear
- Ideal on shiny surfaces
- Pulls off the roll smoothly and cuts easily
- Strong, secure, won’t yellow with age
- Photo safe
- 1 in. x 2592 in., 3 Rolls, 3 in. core
- Makes a great complement to decorative gift-wrapping paper
- Easy-to-apply design that doesn't dry out or yellow
| 3M ID | 7010332683 |
|---|---|
| Keywords | Scotch, Scotch Tape, Transparent, Transparent Tape, Office Tape, Invisible, Invisible Tape, Mending Tape, Home Tape, School Tape, Giftwrapping, Photo Safe, USA, Giftwrap, Mending, Packaging, Light Packaging, Label Protection |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Office Tapes > Correction Tapes |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 449.963 G |
| Base - Metric Height Dimension | 121.92 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 95.25 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 123.19 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 87.30001908822716 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.9919986087949407 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.9918971961543357 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.8 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.75 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.85 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1430.591 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 449.917 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 121.92 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 95.25 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 123.19 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1247.8381728417 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 12.486982530151467 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 11.902766353852028 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.95 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.20984251968504 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.319685039370079 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 20448.404 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5664.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 5399.004 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 20.193 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 38.633 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 26.212 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 85616.31296490939 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 655.9986888668343 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 595.137876768077 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.60629921259842 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.403 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 269.95 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.133 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 600 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 600 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 50 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 10 |
Write Your Own Review


