Scotch® Transparent Tape 600, 1/2 in x 2592 in (12,7 x 65,8 m)
Scotch® Transparent Tape is the classic, glossy finish tape. A great value for general purpose wrapping, sealing and mending. Clear when applied and won't dry out.
Special Price
$3.29
Regular Price
$3.87
| UPC | 00051131068216 |
|---|---|
| 3M ID | 7100017512 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
When you have a million and one things to do, there's one tape to get Scotch® Transparent Tape. It's clearly strong holds things together in an instant; keeps things together for a long time. Clearly multi purpose ideal for all the jobs you need to get done. And clearly...clear using 3M adhesive technology, it goes on transparently and won't yellow with age. Scotch® Transparent Tape Refills fit into all standard dispensers, glide off the roll smoothly, and cut easily without wasted tape. Whatever you need to get done, wherever you are home, work or school Scotch® Transparent Tape Refill Rolls are clearly ready to go to work.
- Classic glossy-finish
- Ideal for multi-purpose sealing and label protection
- Instant adhesion, excellent holding power
- Crystal clear
- Ideal on shiny surfaces
- Pulls off the roll smoothly and cuts easily
- Strong, secure, won’t yellow with age
- Photo safe
- 1/2 in. x 2592 in., 1 Roll, 3 in. core
- Makes a great complement to decorative gift-wrapping paper
- Easy-to-apply design that doesn't dry out or yellow
| 3M ID | 7100017512 |
|---|---|
| Keywords | Scotch, Scotch Tape, Transparent, Transparent Tape, Office Tape, Invisible, Invisible Tape, Mending Tape, Home Tape, School Tape, Giftwrapping, Photo Safe, USA, Giftwrap, Mending, Packaging, Light Packaging, Label Protection |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Office Tapes > Clear Office Tapes |
| Backing Material | Polyolefin |
| Clean Removal | Yes |
| Color Family | Transparent |
| Dispenser | No |
| Number of Adhesive Sides | Single-sided |
| Pack Type | Boxed Tape |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Refillable Dispenser | Not Included |
| Tape Color Appearance | Clear |
| Tape Length (Imperial) | 2592.0 in |
| Tape Type | Transparent Tape |
| Tape Width (Imperial) | 0.5 in |
| Tape Width/Length | 1/2 in. x 2592 in. |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 63.049 G |
| Base - Metric Height Dimension | 121.92 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 17.78 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 123.19 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 16.29333967329352 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.13899925168494345 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.13859801036776698 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.8 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.7 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.85 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.267 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 62.867 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 121.92 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 17.78 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 123.19 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Inner - Billing Unit | ROL |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 195.96457303150828 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 1.6750722680806998 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 1.663176124413204 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 4.803149606299213 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 4.21259842519685 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 9.68503937007874 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 3211.284 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 754.404 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 12.2 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 10.7 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 24.6 CM |
| Inner - Item Quantity | 12 |
| Inner - Total Unit Quantity | 12 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Inner - Item Unit | RLS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Inner - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1483.335941081331 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 10.049992683959829 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 9.979056746479223 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.45 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.20984251968504 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.32007874015748 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 24307.521 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4558.6 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 4526.424 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 24.003 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 38.633 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 26.213 CM |
| Shipper - Item Quantity | 72 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 72 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 85067.0992680568 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 392.4228266890821 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 359.2454608528799 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.09448818897638 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.394 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 162.951 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.12 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 2592 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2592 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review


