Scotch® Transparent Tape 2157SS, 3/4 in x 250 in
Special Price
$1.79
Regular Price
$2.10
| UPC | 00051141906676 |
|---|---|
| 3M ID | 7100198983 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The benefits of Scotch® Transparent Tape are clear: Ideal for basic jobs around the house. An economical tape with excellent holding power; completely transparent and won't yellow with age. A clear solution built from trusted 3M adhesive technology. And because the unique dispenser is included Scotch® Transparent Tape glides out smoothly and cuts easily, getting only the tape you need without waste. Great value. Great tape. Seems clear Scotch® Transparent Tape is the tape to get.
- Classic glossy-finish tape
- Ideal for basic taping jobs around the house
- A great value!
- Crystal clear
- Instant adhesion with excellent holding power
- Dispenser included: refills easily, stores away conveniently, always ready
- Ideal on shiny surfaces
- Photo safe
- Great for basic taping jobs around the house
- Makes a great complement to decorative gift-wrapping paper
- Easy-to-apply design that doesn't dry out or yellow
- Ideal for multi-purpose sealing and label protection
| 3M ID | 7100198983 |
|---|---|
| Keywords | Scotch, Scotch Tape, Transparent, Transparent Tape, Office Tape, Invisible, Invisible Tape, Mending Tape, Home Tape, School Tape, Giftwrapping, Photo Safe, USA, Giftwrap, Mending, Packaging, Light Packaging, Label Protection |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Office Tapes > Clear Office Tapes |
| Backing Material | Matte Acetate |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 46.266 G |
| Base - Metric Height Dimension | 113.03 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 58.42 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 50.8 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 20.46998779036928 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.10199907022245547 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.07599995564299285 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.45 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.3 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 335.443 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 34.473 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 113.03 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 58.42 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 50.8 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Inner - Billing Unit | PAK |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 93.02044588341145 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.6789995166805826 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.4559997338579571 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 2.25 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 6.75 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 6.124803149606299 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 1524.332 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 206.838 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 5.715 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 17.145 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 15.557 CM |
| Inner - Item Quantity | 6 |
| Inner - Total Unit Quantity | 6 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Inner - Item Unit | PACK |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2770.559753717933 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 17.30499787727911 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 10.94399361259097 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 14.8 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.4 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 45401.34 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 7849.415 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 4964.112 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 37.592 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 36.576 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 33.02 CM |
| Shipper - Item Quantity | 144 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 144 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | TRAY |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94525.77960274031 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 517.9981312295884 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 295.48777462901324 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 49.25196850393701 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.549 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 134.031 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.251 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 3888 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3888 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 27 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review


